Dobre praktyki dobrych ogłoszeń

Cześć,

Stworzyłem wątek kontynuujący rozmowę z:

Celem tego wątku jest zebranie wszystkich doświadczonych forumowiczów, chętnych do stworzenia opisu dobrych praktyk/szablonu/rozwiązania problemu poszukiwania osób chętnych do współpracy przy tworzeniu gry.

Zakładam, że chcemy pomagać sobie nawzajem w rozwijaniu pięknej ideologii jaką jest szeroko pojęty gamedev i naszym celem jako społeczności jest przygotowanie młodych, ambitnych twórców do wejścia w ten świat.

Chciałbym byśmy wspólnymi siłami utworzyli “pomoc naukową”, która będzie swego rodzaju przewodnikiem. Całkiem możliwe, że już ktoś na to wpadł (byłoby dziwne, gdyby tak nie było) więc jeśli ktoś ma już jakieś gotowe sprawdzone praktyki opisane gdzieś indziej, to będą jak najbardziej na miejscu.

Ja ze swojej strony rozpoczynam research, tworzę swoją propozycję i zapraszam Was do pracy i wymiany zdań :slight_smile:

Zacznijmy :slight_smile:

Poszukuje osób do zrobienia gry komputerowej!

Widziałem jakiś szablon, ale chyba w złym temacie. Ja myślę, że problem lezy gdzieś indziej. Teraz każdy, nazwijmy go bardzo początkujący, będzie w stanie zrobić własne, ładne ogłoszenie czym być może kogoś do siebie przyciągnie. A mnie się wydaje, że on nie powinien przyciągać nikogo, niech się lepiej weźmie za naukę, zdobędzie doświadczenie, sam dołączy do jakiegoś zespołu i zobaczy jak to wygląda na prawdę. I niech nie zaczyna od MMORPG :slight_smile: Ogarnięte osoby raczej nie miały tu problemu z ładna prezentacją, uwagi i komentarze pod słabymi ogłoszeniami miały na celu, przynajmniej w moim przypadku, uświadomienie autorowi ogłoszenia, że być może to jeszcze nie jest dobry moment. Więc można dać jakiś szablon ale ja bym zaczął od czegoś w stylu: “jeśli nic nie umiesz to nie masz co pisać ogłoszenia bo i tak ci sie nie uda. Nie, sam pomysł to za mało.”

(przeklejam)
Na początek mały pseudokod niemający jakiegoś większego logicznego sensu (szkic by cokolwiek zacząć):

|OGÓLNE|
-Nazwa studia: <nazwa studia/podmiotu którym chcesz się tytułować> //fajnie jest mieć jakąś nazwę
-Tytuł: <tytuł gry> //może być tytuł roboczy
-Gatunek gry: <gatunek/gatunki gry> //z grubsza kategoryzacja tego co chcesz stworzyć
-Technologia: <nazwa silnika/technologii> //w czym chcesz to stworzyć. Wychodzimy z założenia, że jak już chcemy kogoś zaangażować, to wiemy do czego :slight_smile:
-Elevator pitch: //jak byś przedstawił komuś swój koncept, w krótkim czasie przejazdu razem windą
-Odnośniki: [tu_zbiór_linków_do_tego_co_już_masz] //nikt nie chce pracować z kimś kto nic nie ma
-Rodzaj wynagrodzenia: [typ umowy/non profit/procentowy udział]
-Kogo szukam: [TYPY]

|TYPY|
-Grafik 2D
–tu specificzne cechy tej kategorii
-Grafik 3D
-Programista Unity
-[Czy dalej chcemy precyzować typy kategorii?]

Każda z osób, która jest na tym forum, uczyła się w jakiś sposób tworzyć gry. Na różne sposoby. Ja dawno temu zacząłem swoją naukę gamedevu od assemblera. Podejrzewam, że część z was (a przynajmniej ta starsza) też miała podobne początki.

Czasy się zmieniły i teraz za pośrednictwem silników takich jak np. Unity każdy może tworzyć gry. Czy jest to dobre czy złe? Zależy. Ale to też nie oznacza, że każdy kto urodził się po mnie jest z automatu ode mnie gorszy bo nie miał okazji walczyć z upychaniem gry na kilobajtach pamięci. Tu w sumie trochę zazdroszczę :slight_smile:

@frozenshade obserwuję od dość długiego czasu bieżące tematy na tym forum i szczerze podziwiam, że Ci się w ogóle chce walczyć o “lepsze jutro”. Część z was może tego nie widzi, ale naprawdę te rady od starych wyjadaczy są wiele warte. Sam tutaj zaglądam by zdobyć nową wiedzę.

Jednym z moich pierwszych pomysłów na projekt (dawno temu) było stworzenie MMORPG. Nauczyłem się na błędach, że to był strasznie głupi pomysł, Walczyłem z C++ i Allegro głęboko wierząc, że to będzie mój debiut w tej dziedzinie. To był błąd. Ale szedłem dalej. Dużo czasu i krwi minęło. I jest coraz lepiej. Przynajmniej do takiego wniosku dochodzę czując wstyd przeglądając swoje dawne prace (między innymi, po to jest wstyd-> by czuć postęp).

W swojej pracy nie mam do czynienia z gamedevem (choć trochę chciałbym). Pracuję nad swoją grą sam. W sumie z pomocą mojej przyszłej Żony. I nigdy wcześniej nie szukałem ludzi do zespołu na tym forum :stuck_out_tongue:

Ale nie ukrywam, że gdybym już chciał szukać to wolałbym mieć w tym jakąś rzetelną pomoc :slight_smile:

Nie każdy jest taki jak ja. Być może brzmi to dość pompatycznie, ale warto dać innym szansę :slight_smile: być może komuś coś ciekawego się uda dzięki temu co tutaj stworzymy, nawet jeśli to szansa jedna na milion :slight_smile:

Według mnie jest kilka głównych przyczyn słabych ogłoszeń:

• Autor nie ma tak naprawdę pomysłu na grę (myśli że ma, ale to że gra będzie MMO to jeszcze nie pomysł na grę)
  • Autor nie przykłada się do napisania ogłoszenia i nie poświęca na to odpowiednio dużo czasu. “Siema, chcę zrobić grę FPS, szukam ekipy, więcej info na discordzie”
  • Autor boi się, że ktoś mu ukradnie pomysł i zbije na nim fortunę, więc nie pisze nic konkretnego.
  • No i na koniec - autor jest jeszcze zbyt młody i niedoświadczony żeby udźwignąć prowadzenie ekipy lub nawet jej szukanie.

Pojawił się ostatnio na forum użytkownik, który po nieudanych próbach znalezienia ekipy zamiast przeredagować ogłoszenie, albo napisać całkiem nowe - zakładał kolejne konto i pisał praktycznie takie samo ogłoszenie, co skutkowało tym, że wszyscy się pokapowali i zaczęli go zlewać. Zaoferowałem mu pomoc w zredagowanu ogłoszenia jeśli podeśle jakieś sensowne info o grze, ale nie doczekałem się odpowiedzi, co uzasadnia podejrzenie, że po prostu nie miał pomysłu na grę.

Zdarza się też, że ogłoszenie jest napisane kwiecistym językiem, autor ma jakiś tam pomysł na grę, ale i tak wychodzi z tego dupa, bo na przykład autor poświęca cały swój czas na PR i marketing zamiast na produkcję gry :smiley:
Przykład (klasyk): https://www.mpcforum.pl/topic/1606072-darkvision-the-game-unity-projekt-w-trakcie-realizacji/

O, przykład z mpc forum, dawno temu tam trollowałem i niszczyłem wszystkich tych młodych zapaleńców - podejście zupełnie inne niż to, które stosuję tu, efekt ten sam, czyli prawie żaden. Problem w tym, że tu mamy po prostu sytuację analogiczną do relacji rodzic-dziecko (przy czym dziecko jest często w tym swoim najbardziej głupim okresie buntu) - a co mi ten stary będzie p*^&&*^ ja wiem swoje. Może to po prostu taki wiek, ze trzeba się przekonać na własnej skórze i tyłku, stracić trochę czasu, ponieść porażkę, jedną, drugą i trzecią i dopiero samemu wyciągnąć z niej wnioski. Kto taki nie był za młodu niech pierwszy rzuci granatem :wink: Co możemy zrobić? Dać garść rad i zapewnień, z dużym naciskiem na to, że ‘nie, nikt ci pomysłu nie ukradnie’, postawić konkretne wymagania co do formy prezentacji/ogłoszenia, co powinno już na wstępnie zniechęcić tych, którzy po prostu chcą sobie popisać że robią grę i szukają ‘programistów, dźwiękowców, maperrów, grafików i jeszcze sprzątaczki do pokoju bo mama każe zrobić porządek w pokoju a on musi zarządzać teamem’ - niech spadają na mpc, tam jest odpowiedni ‘poziom’.

A, no i nadal uważam, że informacja typu: “nic nie umiesz = nic nie osiągniesz = nie zrobisz gry” jest mimo wszystko konieczna jako taki pierwszy ‘filtr’. Im więcej ich zrobimy tym większa szansa, że przyszły największy na świecie twórca gier sie ogarnie i nie będzie tu głupot wypisywał.

Hej!
Sam ostatnio dostałem feedback na temat mojego postu. Wydawało mi się, że ująłem w nim wystarczająco dużo informacji by kogoś zainteresować i by ten zgłosił się do mnie. Napisałem skrótowo nie podając ważnych szczegółów.

Gdyby nie to, że poznałem @MakkuT osobiście (świetny gość swoją drogą) to nie dowiedział bym się jak napisać poprawny post. Dostałem dużo informacji tylko dla tego, że ktoś się za mną wstawił. Należy jednak dodać, że nie mając formułki, pomimo wiedzy zawsze można coś pominąć.

Po feedbacku od chłopaków - postanowiłem stworzyć demo i uzupełnić wszelkie dokumenty (w tym momencie pracuję nad wykresem gantta, GDD się rozrasta), z postu zgłosił się świetny dźwiękowiec, napisałem do kolegi czy nie chce z nami współpracować. To wszystko, tylko dlatego że napisałem ułomnego posta i dostałem feedback. W innym przypadku pewnie pomyślałbym, że nie ma tu osób zainteresowanych. Wyciągnął bym złe wnioski.

Obecnie kiedy będziemy mieli demo, zdecydowanie poprawię tamtego posta, ale ja jak i pewnie wiele osób popełnia ten błąd, bo nie ma świadomości że robi źle.

Także na moim przykładzie podsumuję:

• istnieje brak świadomości co chcą zobaczyć odbiorcy (pomimo, że ma się doświadczenie),
  • jest przekonanie, że wystarczy pokazać zajawkę (tak robią inni niedoświadczeni i nimi się też zasugerowałem). Błędne przekonanie, że ktoś zainteresowany się zgłosi i dopyta,
  • nie tworzyłeś nigdy lub od dawna zespołu,
  • jesteś osobą konkretną i nie chcesz podawać wrażliwych szczegółów projektu
    Pewnie osób takich jak ja też kilka znajdziesz @jonasz787

W związku z tym, że będę musiał zaktualizować mój post (za kilka tygodni jak skończę robić demo i dokumenty) to z przyjemnością użył bym takiego szablonu.

No to mamy już jakiś punkt, od którego możemy zacząć. Z tego co piszecie wynika, że sam szablon jest raczej czymś podrzędnym i najpierw trzeba by było zacząć od wdrożenia w podstawy.

Zidentyfikowaliśmy już jakieś problemy i gdybym miał je podsumować to wyglądałyby one tak:

-Nieświadomość nakładu pracy jaki trzeba włożyć w tworzenie gry
Tutaj pewnie jednym z pasujących terminów jest to:

Tworzenie gry to bardzo trudny proces. Tworząc zespół, złożoność rośnie o zarządzanie nim. W momencie gdy nie jest się w stanie samemu napisać prostego prototypu gry z placeholderowymi zasobami, to nie będzie się w stanie poprowadzić N osobowego zespołu, który zrobi to z nami. Co gorsze- może dojść do sytuacji gdzie autor pomyśli, że jego pomysł na grę jest wystarczającym wkładem i reszta zespołu zrealizuje go za niego :slight_smile:

-Błędne przekonanie o tym, że trzymanie pomysłu w sekrecie jest tak ważne, że nie można go przedstawić innym (co wpływa na jakość ogłoszenia). I że ktoś chciałby ten pomysł ukraść.
Myślę, że to przekonanie wynika z tego przeświadczenia o tym, że dobrych pomysłów jest mało, każdy dobry pomysł jest gwarancją sukcesu (bo przecież to co się już wybiło i odniosło sukces bazowało na dobrym pomyśle). To chyba jeden z klasycznych błędów dedukcyjnych, który przestaje się popełniać z doświadczeniem. Pewnie są dobre artykuły na ten temat w sieci, które można przytoczyć do poczytania.

-Nieświadomość tego, że czas innych też jest cenny, a wystawienie zaproszenia do współpracy nie jest formą łaski tylko prośbą o pomoc.
Nie wiedząc ile pracy trzeba włożyć w stworzenie gry i będąc głęboko przekonanym, że nasz własny pomysł jest najlepszy- nie jest trudno pomyśleć, że inni powinni całować nam stopy i możemy sobie pozwolić na zrobienie ogłoszenia na “odwal się”.
To często związane z problemem z własnym ego.

-Nieświadomość tego, że nie ma nic za darmo.
Ten temat jest dość ogólny. Nie chodzi jedynie o zarobki (choć ta kwestia jest bardzo istotna), lecz także o włożony czas. Choćby o to, że mało założycieli ogłoszenia robi choćby prototyp/opis pomysłu/zbiór materiałów. Myśli, że jakoś to będzie i można sobie zrobić studio złożone z losowych ludzi i w wyniku losowych burz mózgu- zrobić losową grę. To jak najbardziej możliwe. Ale nie można nazwać tego podejścia optymalnym, czy choćby dobrym :slight_smile: Tutaj pewnie przydałaby się jakaś pomoc z samego tworzenia i zarządzania projektem

Przeczytałem sobie to co napisałem i nie wiem czy pokryłem wszystko + część z tych rzeczy jest źle podzielona bo ma za dużo części wspólnych. To do sprostowania.

Myślę, że wypunktowanie problemów i dodanie ich rozwiązań będzie kluczem w tym temacie zaraz obok stworzenia szablonu.

Pomocne będą jakieś materiały zewnętrzne. Postmortemy i relacje innych zespołów są bardzo ważnym wkładem. Jak choćby klasyk:

Ktoś ma jakiś pomysł jak to dobrze wszystko zebrać i zredagować? Możemy ew jakoś podzielić prace i to opisać.

Tylko tutaj to zostawię luźne tłumaczenie:
“Zdziwiliśmy się, że nawet ludzie doświadczeni popełniają błędy w swoich piczach”

Zarzuciłem temat na naszym discordzie:

Będę przeklejał tutaj posty w imieniu tych co nie mają tu konta:

Kornel:
Piszę tutaj, bo temat ciekawy i warty rozwiązania, a nie mam konta na tam tym forum
Po kilku latach prowadzenia grup i bycia częścią grup prowadzonych przez innych to są jedne z najistotniejszych rzeczy jakie, według mnie, podnoszą jakość ogłoszeń i szansy na przyciągnięcie dobrych współpracowników:

• Pokaż, że potrafisz kończyć raz zaczęte rzeczy - np. poprzez linki do wcześniej ukończonych projektów solo (bez znaczenia jak duże one były)
  • Miej do zaoferowania więcej niż pomysł - pomysły powinny móc płynąć od wszystkich, nie tylko od prowadzącego, więc albo masz duże doświadczenie jako projektant i prowadzący (i jesteś to w stanie zaprezentować) albo dokładasz się do projektu również jako grafik/programista/etc. (AKA Don’t be the idea guy/girl)
  • Miej jasną wizję na projekt - przyciągniesz więcej osób (i lepszych skillowo oraz bardziej zmotywowanych) mówiąc “Mam autobus jadący do Nowogrodu, i będziemy tam robić to i to” niż “Autobus jedzie gdzieś na wschód, wymyślimy gdzie po drodze” (zapożyczając analogię wycieczkową )
  • Rozsądny rozmiar gry - fajnie pokazać wizję kolejnego PUGa, WoWa, czy rozbudowanego RTSa, ale co bardziej doświadczeni przerabiali to już kilka razy i jeżeli nie potrafisz udowodnić, że wcześniej już osiągnąłeś podobne rzeczy to mocno ograniczasz kto z bardziej doświadczonych zainteresuje się Twoim projektem; z drugiej strony…
  • Ciekawy twist - pomysł na grę powinien mieć w sobie jakiś powiew świeżości aby zainteresować innych, i nie musi to być w cale coś dużego (patrz: np. kontrola postaci w grze Dandara)
  • Pokaż, że szanujesz innych i ich czas - zwarte i na temat ogłoszenie, jak odpowiadasz na pytania i niewątpliwą krytykę jaka wywiąże się pod ogłoszeniem
  • BONUS: Grafika zawsze pomaga - concept arty, wideo prototypu, modele 3D, szkice, cokolwiek wizualnego (albo audio!) zawsze przemawia mocniej do wyobraźni niż tylko słowa

Od siebie dodam, że jeśli chcecie bardziej dynamicznie podejść do rozmowy, to zapraszamy na discord. To co nam wyjdzie będzie przeklejone też tam (w formie odnośnika lub zredagowane na nowo)

I jeszcze trzy grosze ode mnie: każdy, absolutnie każdy kto porywa się na bycie team liderem musi zdawać sobie sprawę (a my musimy go o tym poinformować) że powinien być najbardziej wszechstronną osobą w zespole. On będzie ‘spinał’ i koordynował prace wszystkich, z każdym musi umieć się dogadać, musi rozumieć co do niego mówi programista, grafik, dźwiękowiec. Musi, przynajmniej pobieżnie znać narzędzia w których pracują, podstawową techniczną terminologię.

O to to to :smiley:
Duuuuużo jest takich ogłoszeń. Ludzie często myślą, że sam pomysł jest już wystarczającym wkładem i że oni będą projekt nadzorować.
Połączmy to z tym, co napisał wyżej @frozenshade i z efektem Dunninga-Krugera i mamy jeden z częstszych błędów myślowych.

Poszukuję grafika do zespołu (gra mobilna)

@jonasz787 tak, to jeden z częstszych problemów :slight_smile:
Myślę, że już mamy wystarczająco materiałów by zredagować taką instrukcję. Jak ktoś z was chciałby się tym zająć to śmiało, a jak nie to ja siądę w wolnej chwili i skrobnę pierwszą wersję.

Nie stoję za dobrze z czasem i przez to proces się rozwleka