Game designer - z live escape room do gamedev

projektowanie-gier
game-design

Cześć,

Od pewnego czasu chodzi mi po głowie myśl, aby spróbować swoich sił przy produkcji gier cyfrowych jako game designer. Mam kilkuletnie doświadczenie jako game designer gier typu escape room jak i w zarządzaniu całymi projektami w metodyce zwinnej, współpracy z artystami, elektronikami, budowlańcami, testerami itd.

Skala moich dotychczasowych projektów była niewielka ze względu na formę fizyczną produktu. Charakteryzowała się teoretycznie inną specyfiką, powstający produkt był w 100% namacalny, do którego się wchodziło i tam gracz odgrywał swoją rolę. Oddzielenie dekoracji od elementów biorących udział w grze jest zdecydowanie trudniejszy niż w przypadku gier cyfrowych, np. jeśli gracz chce zbić lustro to to zrobi. I tutaj jest przewaga cyfrowych produkcji, łatwiej jest prowadzić gracza. Aż tak bardzo nas nie zaskoczy bo jest ograniczony przez mechanikę gry. Z drugiej strony wprowadzenie gracza w klimat wydaje się łatwiejsze w moich dotychczasowych projektach.

Pytania do Was czy moje doświadczenie zdobyte przy produkcji live escape room ułatwią mi wejście do branży? Na jakich specjalnych skilach radzicie mi się skupić?

A może ktoś, akurat potrzebuje osoby z moim doświadczeniem?

Z góry dzięki za rady. :slight_smile:

Zabawne bo [Nieaktualne] Szukam grafika 3D do hobbystycznego projektu tworzy projekt gry oparty o ecape room :slight_smile: więc Twoje doświadczenie jak najbardziej by się tu przydało. Wydaje mi się, że mógłbyś spróbować dołączyć do tego lub innego projektu aby projektować sceny i je testować. Ze skilli jakie powinieneś zdobyć IMO ogarnianie jakiegoś silnika gier np Unity, Unreal Engine, Godot, Construct, Defold. Zależy jaki masz sprzęt i jakie gry chcesz tworzyć. Ogarnianie czyli także programowanie. Nie bój się tego. Niektóre silniki mają proste języki skryptowe i jest masa tutoriali. Czasem nawet nie potrzeba programowania, bo silnik ma wbudowane mechaniki.
Obsługa programów graficznych. Jakiś do obróbki obrazów jak Photoshop. Jest masa darmowych i możesz wybrać odpowiadający Twoim upodobaniom. Jeśli chcesz tworzyć gry 3d to odpowiednio coś do edycji i animacji modeli jak Blender lub prostsze do modeli voxelowych. Obróbka dźwięku też jest potrzebna więc Audacity.

Los chciał, abym teraz napisała ten post. :slight_smile: Z mojego punkty widzenia nie ma znaczenia jakie gry będę tworzyć, najważniejsze aby powstał z tego produkt dostarczający rozrywkę graczom. Z tego co napisałeś to dobrze jest znać wszystkie możliwe narzędzia z każdego aspektu gry. Całkowicie się z tym podejściem zgadzam jeśli chcesz na projekt patrzeć holistycznie, a nie z okrojonego punktu. Pytanie czy podstawowa wiedza o tych narzędziach wystarczy, czy muszę to w pełni ogarniać.

Który silnik polecasz na początek? Osobiście zainstalowałam w zeszłym tygodniu ue4, ale może jak znam pythona to jest jakieś lepsze rozwiązanie na pierwsze spotkanie.

Znaczy do tworzenia prostych gier 2d jak choćby platformówek nie używa się Unreal Engine także chodzi mi o dobór narzędzia do projektu. Musisz wiedzieć co konkretnie chcesz zrobić czyli typ gry i rodzaj grafiki.
Powiem jak ja zrobiłem. Nie mam wielkiego doświadczenia i coś tam kiedyś grzebałem, ale nie na serio.
Jako pierwszy projekt ‘na poważnie’ postanowiłem zrobić platformówkę 2d ze stylizowaną na retro grafiką w stylu pixel art. Jako główne narzędzie wybrałem silnik co się zwie Godot. Mało waży, idealny do 2d, posiada łatwy do przyswojenia język skryptowy, jest świerzy i sprawnie rozwijany. No i znalazłem tutoriale na YT dzięki którym łatwo mogłem zacząć. Do tworzenia grafiki wybrałem Photo Filtre. Jest free, używałem go już wcześniej więc już się do niego przyzwyczaiłem a do pixelartu nadaje się całkiem fajnie. Do edycji dźwięku Audacity, bo też darmowy :smiley: i dosyć popularny. Im lepiej będziesz używać narzędzi tym lepsza będzie gra. To tak samo jak z malowaniem obrazu. Im większy skill tym lepszy obraz, ale też im lepiej dobrane płótno, pędzle i farby więc i dobór narzędzi jest ważny.
Także od siebie polecam Godota. Ma ponoć podobny język skryptowy do pythona. No i tam można 2d i 3d gierki robić. Lekki i prosty na początek. Unity za to jest absolutnie najpopularniejszy na ten moment więc ogarnianie go daje możliwość zatrudnienia. Ogólnie nie jestem tam żadną wyrocznią i nie głoszę prawd objawionych :smiley: Sama wiesz co najlepiej lubisz, jakich programów używałaś wcześniej, jaką grafikę lubisz, w jakie gry grasz więc dobieraj narzędzia do tworzenia według swoich upodobań i tego co Tobie się podoba. Nie musisz być mistrzem od wszystkiego, ale pamiętaj, że gra musi zachęcać, aby w nią zagrać. Może być ciekawa grafika, dźwięki, unikatowe mechaniki, humor, mroczny klimat itd.
Im więcej uda się osiągnąć tym lepszy odbiór gry.