> [inne][MySQL][PHP]Gra via www a aplikacja mobilna

Ty to masz chyba stresujące życie, albo lubisz sie kłócić. Poprzednik wszystko powiedział.

Poprzednik dużo powiedział, ale jak widać podważyłem jego opinię i, w przeciwieństwie do ciebie, uzasadniłem to. Bardzo mi miło, że się ze mną nie zgadzasz, takie coś jest przeważnie wstępem do dyskusji, ale chyba nie masz nic ciekawego do powiedzenia. Ot użytkownik internetu się zgodził z jedną osobą a nie zgodził z inną.

Jeszcze bardziej od kłótni lubię merytoryczną dyskusję do której oczywiście cię zapraszam :wink:

“Wszystko jest lepsze od PHP”
Nie prawda. Każdy język ma swój cel, a dobór konkretnego języka to bardziej kwestia własnej opinii.
PHP jest o tyle dobry że ma niski próg wejścia (nie trzeba wiele umieć, bo i o wiele spraw nie trzeba się martwić).

“Serwer na websockecie”
Dlaczego websocket? Na potrzeby tekstówki równie dobrze wystarczy mu prosty serwer REST, do którego jest w stanie uzyskać w zasadzie gotowy kod i który będzie 10 razy bardziej czytelny i logiczny dla osoby która nie ma nic wspólnego z programowaniem.

“z tego co wiem (…) to cokolwiek innego niż PHP będzie wymagało maszyny serwerowej (nawet wirtualnej) zamiast zwykłego hostingu.”
Więc wiesz mało. Przykłady? Gotowe hostingi dla ruby/node.

“node.js bo gardzę tą ‘platformą’ dla leniwych noobów”
Dlaczego? Jakiś sensowny argument czemu akurat node.js jest dla “leniwych noobów”?
No może poza tym że javascript to chyba najbardziej rozwijający się język obecnie i ma CHYBA najwięcej repozytoriów (przynajmniej na githubie)?

“Co z tego, że zyskało wydajność, skoro takie platformy jak .NET czy Java tą wydajność zawsze miały i to dużo lepszą?”
Jakieś przykłady prawdziwych aplikacji, czy tylko sobie lubisz tak popierdolić?
Wydajność w benchmarkach rzadko przekłada się na wydajność w aplikacjach.

"Wielowątkowość: coś, czego nie unikniemy w serwerze. To musi być, musi działać i musi być wydajne. Wielowątkowość w PHP? No bez jaj :slight_smile: "
Wielowątkowość w pewnym sensie w PHP działa wręcz wyśmienicie - nie ma przeszkód żeby rozłożyć klientów po kolejnych wątkach serwera. Nie wiem o jaką inną wielowątkowość może ci chodzić, ale jeżeli mówimy o małych grach, to nie ma o czym mówić - jeżeli mówimy o większych (liczba graczy > liczba wątków procesora) to ta wielowątkowość i tak będzie o kant tyłka. :slight_smile:

“Języki takie jak C# i Java dają programiście bardzo dużo kontroli nad tym co się dzieje w pamięci.”
Java i C# i zarządzanie pamięcią…

Pewnie o czymś zapomniałem, ale mi się nawet w sumie nie chce czytać.

Czytaj ze zrozumieniem, bo jeszcze pomyśle, że mnie trollujesz.

A co takiego trudnego jest w websocketach? Brzydzę się webówką, ale dziś w pracy musiałem oprogramować websockety na urządzeniu z Windows CE. Zgadnij co: w cholerę gotowego kodu jest na necie i jest on banalnie prosty. Wydaje mi się więc, że warto iść w tą stronę, zwłaszcza, że jest to powszechnie stosowane rozwiązanie również w dużo bardziej złożonych zagadnieniach. Ale co ja tam stary dinozaur mogę wiedzieć :wink:

Mogłem w sumie napisać, że są Tomcaty, ale podejrzewam, że większość w tym momencie sięgała by po Wikipedię :wink: O tych co wymieniłeś zwyczajnie zapomniałem tam napisać, bo tak, wiem, ze istnieje coś takiego jak node :slight_smile:

Nie wiem jak z rozwijaniem, ale Java bije go na głowę pod względem popularności.

Bo zamiast sięgać po doskonałą Javę lub jej lekko upośledzonego kolegę C# .NET dzisiejsi ‘eksperci’ wybierają Node.js, bo js-a znają a innych jezyków nie. Mimo, że wydajnościowo Node drepcze sobie w tyle za Javą. I nie było by w tym nic złego, gdyby tego Node używali do jakiś prostych rzeczy, a gdy przychodzi zrobić coś poważnego przełączyli się na właściwą do tego technologię. Dlatego wcześniej wspominałem, że juz na samym początku warto poznawać różne technologie żeby zachować elastyczność i nie okopać się w grajdołku. Bo niestety, ale dziś ‘programiści’ maja taką tendencję. Gdybys ty widział przerażenie w oczach mojego młodszego kolegi w pracy gdy musiał na kilka dni odłożyć C# i napisać coś w C++ :slight_smile:

Wygooglaj sobie. nie chce mi się ‘pierdolić’

Mówimy o dobrze zaprojektowanym backendzie z czymś mądrzejszym niż 1 wątek per gracz. Doczytaj sobie jak się takie rzeczy projektuje. Nie chce mi się ‘pierdolić’

Cos kiedykolwiek w tym napisałeś, że tak oceniasz? Chyba nie :slight_smile:

W samych websocketach? Zapewne niewiele. Za to ich wykorzystanie wymusza kilka rzeczy. Między innymi, architekture SPA, a do niej znowu przydał by się jakiś React/Angular, czyli musisz dodać kolejny framework żeby projekt mógł w ogóle wystartować. :slight_smile:

Jakieś źródło?

Ach, po co ci wszyscy programiści piszą nowe języki skoro od tak długiego czasu mamy wspaniałą javę, którą wszyscy musimy się zachwycać.

Idąc twoim myśleniem, na co nam java? Przecież c++/c zawsze był wydajnościowo dużo do przodu. :slight_smile:

Ależ ja wcale nie zasugerowałem “1 wątku na gracza”, cytując ciebie:

A ostatecznie cały twój post mógłbym streścić o tak:

Omfg, przecież to się zmęczyć można.

Ty tak na serio?

Fakt, posunąłeś się dalej :smiley:

Tak.

Nie chodzi o “zmęczenie” a o czas nauki. Dołożenie angulara do miksu to kolejne kilka tygodni nauki i kolejne miejsce gdzie można nabawić się masy bugów.

Tak, na serio. Przykładowo według statystyk githuba ZNACZNIE popularniejsze są repozytoria dotyczące javascriptu. No ale co ja się tam znam.

No tak, nie przypiszesz obsługi graczy do wątków których nie masz. Oczywiście nie mówię tu o dodatkowych wątkach np na obsługę świata, bo takie rzeczy w różnych architekturach realizuje się w różny sposób.

Natomiast tutaj kończę dyskusję, bo udowodniłeś mi że nie zależy ci na merytorycznej rozmowie, a szukaniu sztucznej kłótni. Oszczędzę sobie więc czasu, bo mam lepsze sposoby na spędzanie wolnego czasu i życzę miłego wieczoru.

Bardzo dobrze, niech sie ludzie uczą i poznają jak najwięcej rzeczy. Lepiej tak, niż gdyby mieli poznać jedna technologię i od razu zacząć zdobywać z nią świat i pisać super gry w które będą grać wszyscy gracze świata.

https://www.tiobe.com/tiobe-index/
To już któreś z kolei zestawienie, które za w 2016 i 2017 stawia Javę na pierwszym miejscu.
JS popularny na githubie? Ok, nie dyskutuję, ale github to nie cały świat.

… powiedział to ktoś, kto podczas dyskusji stwierdził, że ja sobie… jak to było? Aaaa, ‘pierdolę’ :wink:

nara.

Tak tylko na przyszłość. Proponuję zobaczyć czym jest index tiobe :slight_smile:
https://www.tiobe.com/tiobe-index/programming-languages-definition/

“Basically the calculation comes down to counting hits for the search query”

Pomijam fakt tego ile osób myli javę z javascriptem. :slight_smile:

dobrze :wink:

To było pierwsze lepsze, które teraz znalazłem na googlach specjalnie dla ciebie. Bo wybacz, ale nie chciało mi sie poświęcać ci zbyt wiele czasu.
Jakoś tak w marcu robiliśmy w pracy jakiś większy research na ten temat.

Hej, uczę się aktualnie websocketów i zajebiście działają z Javą.
Zobacz sobie:
http://approxteam.com/

Za nazwy wyników sorki, ale koledzy grali :smiley:
Gra bardzo łatwa do oszukania, od razu mówię, ale celem było pobawienie się WebSocketami i łyknięcie tej techniki, oraz wymyślenie jakiegoś systemu komunikacji, żeby samemu parsować wysyłane Stringi.

FrontEnd - mikro css, mikro index.html, prawie wszystko w .js.
Do obsługi renderowania - PIXI.js
Komunikacja obiektami - w JavaScripcie obiekty można bardzo łatwo JSON’ować.
Java po stronie serwera - prosty WebSocket w którym są przetwarzane Stringi na JSON (biblioteka Jacskon) i w odpowiedzi są wysyłane zJSON’owane obiekty.
Do tego hibernate i proste entity z wynikami.
Dzięki temu mamy możliwość wyboru pomiędzy różnymi bazami danych.

Bardzo fajny sposób komunikacji.

Jak chcesz to mogę Ci podesłać kod źródłowy.
Nie jest to majstersztyk, a nawet mu daleko, ale może Ci się przyda?

A co do kłótni wyżej - WEDŁUG MNIE - robienie gry w PHP to będzie katorga przy większym projekcie. Gry, ale nie takiej jak Vallheru, a coś z dynamicznym renderowaniem grafiki na przykład, obsługiwaniem canvas, czy czymś takim.
Popieram @frozenshade

Poza tym trzymanie się uparcie jednego języka, kiedy wiadomo powszechnie, że do takich rozwiązań są lepsze technologie to jak…
Zamiast smsów wysyłać telegramy, bo TAK i to TEŻ SIĘ NADAJE. Bo funkcjonalność taka sama, ale rozwiązanie lepsze.

Czytam i czytam co tu piszecie i zaczynam totalnie głupieć :frowning:

C# czy Java ? Od czego lepiej zacząć bo po dyskusji widzę ze i tak z pewnością opanować będę musiał oba języki.

Jest taka dyskusja, bo nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Odpowiem Ci, że wolę Javę, a niezbyt znam C# więc gdybym miał wybierać, to wybrałbym Javę.

Prawda jest taka, że wszędzie natkniesz się na duże problemy zarówno implementacyjne jak i myśleniowe. Myśleniowe są milsze, bo to czysta logika, a implementacyjne zależą od języka. Pisałem kiedyś w PHP parę projektów i bardzo brakowało mi tego co ma na przykład Java.

Gry via www nie są pisane w mysql i php, to stan rzeczy sprzed +/- 8 lat

Jaką grę tak właściwie chcesz osiągnąć? Taką jak ta z obrazka?

Prawdę mówiąc, to pisz w czym chcesz i jak chcesz, tylko nie ograniczaj się do języka bo TAK i że jest prościej. Motywacja i samozaparcie jest tu chyba najważniejsze.

Prawdę mówiąc lepsza niż to co jest na screenach :slight_smile:

Mam ściągnięte Unity, mam podręcznik do C# zaraz dodatkowo zaopatrze się w podręcznik do Javy ( Java podstawy czy Thinking nie Java?) i będę się uczył.

Już widzę że jakiekolwiek efekty pokazać będę mógł nie wcześniej niż pod koniec roku. Póki co musi mi wystarczyć niezbyt doskonały Vallheru z dodatkami.

Nawet na Vallheru możesz się czegoś nauczyć, aczkolwiek jeżeli chcesz gry lepszej to osobiście sam polecam Javę, php w grach tego typu jak pisał przedmówca, było wykorzystywane +/- 8 lat wstecz jak nie więcej. Po takim okresie czasu zmienia się dużo. Najlepiej popatrz na nowo wydane gry via WWW, podpatrz niektóre rozwiązania, zrób sobie porządną listę tego co chciałbyś w swojej grze mieć, a potem wybierz absolutne minimum, które jest realne do stworzenia.

Kroniki Fallathanu mają sporo opcji jako gra, to samo Vallheru ale musisz pamiętać przede wszystkim o tym, że żadna z tych gier nie startowała z tym pełnym pakietem możliwości dla gracza :slight_smile: Zrób sobie podstawy, a potem dokładaj do nich :wink: W pewnym momencie nawet przepisz całość po paru aktualizacjach, co również pomaga, bo później i tak sam zobaczysz, że zaczniesz mieć myśli typu: W sumie to można było XYZ zrobić lepiej i wydajniej :wink: