Jak rozliczać podatki ze Steam


#1

Hej,
Jak rozliczacie się z zarobionych pieniędzy na Steam?
Nie mam jeszcze raportu sprzedaży za grudzień, a do 20 stycznia muszę wykazać co zarobiłem za ostatni kwartał.
Steam udostępnia te dane dopiero pod koniec miesiąca. Mogę liczyć jedynie na uproszczony raport .csv
Tam jednak są pełne kwoty ze sprzedaży i ich podatek.
Zgaduję zatem, że muszę sam to policzyć, pytanie tylko czy mam najpierw odjąć 30% prowizji Steam od ceny, a potem VAT który sobie policzyli czy odwrotnie, najpierw podatek potem prowizja?

No i przede wszystkim pytanie czy też to tak łopatologicznie robicie, bo ja na początku myślałem, że wykazać to ja muszę dopiero ich prowizje (która przyjdzie dopiero w lutym, bo dopiero teraz przekroczyłem limit wypłaty) i to prowizja jest moim przychodem w momencie kiedy do mnie przyjdzie.
Księgowa jest innego zdania.

Pozdrawiam


#2

Tu masz podobny temat: Jak rozliczyć przychody ze steam jako płatnik VAT

Teraz tak. Kiedy przychodzi płatność na twoje konto, to WTEDY wsyatwiasz fakturę na tą kwote. Fakture wystawiasz w USD, przeliczasz po kursie z tego dnia z narodowego banku polskiego i taką kwote wpisujesz na fakturze w złotówkach. Jeśli kwota która dostałeś w złotówkach od banku jest inna (a tak będzie zawsze) to różnice księgujesz jako koszt wewnętrzny.
Żadnymi raportami na steamie się nie przejmujesz. Dopiero jak kasa wpływa na konto wtedy księgujesz.


#3

Czytałem ten temat co linkujesz, tylko uznałem, że mnie to nie dotyczy, bo nie jestem płatnikiem VAT.
Czy to nie ma w tym wypadku znaczenia i powinienem działać tak jak napisałeś?

Zgaduję, że sprzedajesz na Steam. Jeśli tak, to możesz mi podpowiedzieć jakie PKWiU można podciągnąć pod taką sprzedaż gry? Bo interpretacji z GUSu się chyba nie doczekam, a nie wiem czy zmieniać formę opodatkowania na ryczałt czy lepiej zostać na skali.

Z góry dzięki za odpowiedź :wink:


#4

Nie powiem ci bo nie wiem. Polska to taki kraj że nie wiadomo. Ja tak płace podatki za gry od kilku lat, ale jeśli ci księgowa inaczej mówi… (najlepiej zawsze z doradcą podatkowym bo księgowa może nie wiedzieć wszystkiego)
Ja prowadzę działalność związaną z programowaniem, a do tego zarabiam małe pieniądze na grach. Na fakturze nie trzeba wpisywać PKWiU więc nie wpisuje. Bardzo prawdopodobne ze to będzie 58.21.Z