Jak zmniejszyć rozmiar pliku .APK

Witam,
Stworzyłem grę na androida - jest 1 problem - plik APK waży ~50MB - czytałem, że jest możliwość zmniejszenia tego rozmiaru pliku:
1)Czy da się to zrobić z poziomu Windows CMD?
2)Jakieś tutoriale? (mogą być po angielsku)
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pewnie Unity albo Unreal? :smiley:

Tak, Unreal (wiadomość musi mieć min 20 znaków… więc dopiusuję to w nawiasie)

Niewiem jak w Unreal ale pewnie tak jak w Unity i innych gotowych silnikach - ponizej jakiejs tam wartosci nie zejdziesz. dla unity jest to okolo 20-23mb, czysty projekt bez niczego. A jedyne co mozesz zmniejszyc to rozmiar tekstur, muzyki i tego typu rzeczy.

to to akurat wiem - w unrealu zamiast 250Mb plik APK waży teraz 50MB - ale słyszałem, że da się to jeszcze jakoś skompresować

W przypadku Unity trzeba zapłacić za zmniejszenie (serio), więc może w przypadku Unreal to samo :smiley:

Tylko tu mi raczej chodzi nie o to, jak to zrobić w edytorze - czytałem, że plik APK to kilka plików .ZIP i że można to bardziej skompresować - tylko jak? Jakiś program, komenda CMD?

W Unity czysty projekt to 20 mb ?
Ostatnio stworzyłem mini grę i całość zajmuje 10 mb.

Niestety tak, jeszcze raz sprawdzilem. Czysty projekt - tylko zapisana scena(pusta) 22mb…
size

Dlatego przerzucam sie na libgdx przy robieniu malych gier.
Przyklad:
Mala gra splashscreen + menu + gra (max 10 spritow + moze 2 / UI + muzyka (200kb))
Unity: instalka 25mb - zainstalowane na p9lite 40mb+ oO
Libgdx: instalka 5mb (i wierze ze moge jeszcze zmniejszyc) - zainstalowane 7mb…
jest roznica.

Zrobiłem sobie teraz builda na najnowszym Unity.
Jest to gra typu kółko i krzyżyk z multiplayer. 5 scen, parę spritów, trochę czcionek, dźwięków, muzyka 400 kb.
Gra zajmuje niecałe 11 mb, a wiem że można by zejść poniżej 10 mb.

No u mnie tez najnowsze Unity… cos jest nie tak, no ale watpie zeby cos bylo namieszane przy pustym projekcie :confused: Cos zmieniales szczegolnego?

Texture compression ETC, compression LZ4HC, Device Filter ARMv7, Stripping level mscorlib

tak jak myslalem ze device filter… to zmniejsza odrazu do 10mb.
no ale nie obslugujesz w ten sposob wiecej urzadzen.
Mozna by dac publish z multiple apk. Ale jak masz device filter fat - armv7 + x86 to ponizej 20mb (19,99) czysty projekt nie schodzi,

No a co z pro guardem? Unity to raczej spory silnik, że wszystkiego nie korzystasz, więc sporo kodu można wywalić. Z mojego doświadczenia, w przypadku aplikacji potrafi to zmniejszyć rozmiar APK o połowę.

https://developer.android.com/studio/build/shrink-code.html

Tak można też użyć jakiejś lepszej kompresji. Też miałem takie dylematy co do małych gier, ale doszedłem do wniosku, że już teraz to nie ma takiego znaczenia dla użytkownika.

Wyexportowalem projekt do gradle -> import do Android Studio -> w gradle-build jest automatycznie wcisniety proguard.
Po zrobieniu apk -> to samo 20mb miniumum. A wielkosc nieraz ma znaczenie w przypadku prostych gier. Bo jak mam gre z 5cioma spritami ktora zajmuje 20+mb to ja kasuje jak niemam miejsca. W przypadku srednich/aaa to nie ma znaczenia. Po drugie taka apka zainstalowana na telefonie staje sie 40mb… Wedlug mnie unity jest super do sredniej wielkosci gier. Do malych jest poporstu za duze a do AAA za wolne i ograniczone (chociaz powoli sie to zmienia jak dodaj wiecej rzeczy)

Proguard jest włączony dla release. Ale pytanie czy jest skonfigurowany. Załóżmy, że kodzisz grę 2D. Kod odpowiedzialny za 3D można spokojnie wywalić. Pytanie czy Unity zadba o to za ciebie?

Ja niestety z Unity nie miałem styczności to nie wiem jak to działa. W przypadku LibGdx sporo trzeba robić ręcznie. Rozmiar apk spadał o ok 4mb. Tyle, że tam pusty projekt jest dużo mniejszy :slight_smile:

Jak znajde dzisiaj chwile to przegladne neta na temat konfiguracji.
Zalozylem ze unity zrobilo auto tak jak wszystko :smiley:
No w libgdx mam narazie 5mb (scene2d, box2d i freetype)… kiedy unity robilo 20+… a to jest roznica w mini gierce.