Jaki język programowania dla poczatkujacego do prostych gier na androida?

Chciałbym zacząć uczyć sie programować, cos bardziej pod gamedev. Chcialbym zeby to byl jezyk ktory jest przeznaczony glownie do pisania gier na androida. Miałem juz doswiadczenie z c#, ale ten jezyk wolalbym pominac.

Ja bym jednak polecał C# i Unity. Jeśli już naprawdę nie możesz sobie z tym poradzić to może Lua.
Masz do wyboru parę rzeczy np. Corona SDK, silnik Defold.

Nie chodzi o trudność, po prostu dawno nie pisalem i nie mam ochoty wracać do niego, a chciałbym jezyk ktory na rynku pracy (o ile wgl bede w tym na tyle dobry by pracowac) dobrze sie utrzymuje/utrzyma.

To w tym momencie zostaje właśnie C# lub C++.

Java? Jeszcze jest okay czy odchodzi juz do lamusa?

Tak jest Java i pewnie jeszcze będzie wiele lat, ale do pisania gier używa się głównie tych 2 języków.
Szczególnie jeśli mówimy o rynku pracy.
Choć zdarzają się oferty javascript, czy właśnie jakiś natywnych języków mobilnych platform, ale jest ich bardzo mało. Choć można też traktować to jako nisze i możliwe, że będzie łatwiej znaleźć prace :wink:

Ja również polecam C#+Unity3D. W sklepie Unity można znaleźć mnóstwo gotowych komponentów (w tym wiele darmowych). Pracy w Unity nie brakuje, co widać np tu: https://unity.com/madewith

Java to natywny język androida. Choć teraz niby wypiera ją kotlin, ale już przestałem się orientować na rynku mobilnym.

Jeśli chcesz iść TYLKO w kierunku androida, to Java jest bardzo przyjemna, zwłaszcza przy wykorzystaniu np Libgdx. Libgdx umożliwia tworzenie gier desktopowych (na jvm), androida, web (w oparciu o gwt- duże ograniczenie) i niby ios, ale nie próbowałem.

Ja aktualnie piszę w Scali w oparciu o ten framework (technologia java najczęściej bardzo lubi się z innymi językami tworzonymi pod jvm). 2D co prawda, ale jest też wsparcie 3D (pod powłoką jest opengl). Ale takie coś jest o wiele bardziej niskopoziomowe niż np Unity.

Odnośnik do projektu dla wglądu:

Technologia Java jest aktualnie potęgą na rynku webowym jeśli chodzi o pisanie backendu. To duży plus w przypadku szukania pracy. Jedna z bardziej opłacalnych gałęzi programistycznych.

Zależy na czym Ci zależy. Gdybym chciał w jak najprostszy sposób robić gry, to bym wziął jakiś łatwy silnik. W dzisiejszych czasach “programista” i “twórca gier” to zbiory, które mogą być całkowicie rozłączne. Ja jestem programistą, mój wybór był oczywisty :slight_smile: