Które kursy wybrać?

game-design
projektowanie-gier
gamedev

ale by nauczyć się któregoś silnika wystarczy jeden język poznać czy jednak wymagane w każdych coś innego (c+, c#)? Na unity widzę że dużo rzeczy da się zrobic i nawet ładnie wyglądają (co i tak dla mnie będzie ważniejszy Gameplay i mechanika niż grafika)

Języki są podobne. Oczywiście wystarczy znajomość jednego, z tym że silniki pracują na różnych językach. Jeżeli chodzi o tworzenie pierwszych gier to wystarczy podstawowa znajomość języka. Głównie i tak będziesz się opierał na rzeczach, które udostępniają inni. Warto jednak umieć czytać kod - ściągasz od kogoś za darmo skrypt, np. do ruchu postaci, i dobrze wtedy chociaż rozumieć jak to działa.

No i jeszcze jedna sprawa dla samego wątku. Jestem bez matury, więc czy jak przyłożę się do programowania i projektowania (mając powiedzmy mniejsze zrobione projekty poprzez naukę na kursach) mam szanse cokolwiek zdziałać? Bardziej chodzi o robienie czegoś własnego, a nie koniecznie pracować w innym studiu (tak wiem większą wiedzę wtedy zdobędę jak będę gdzieś pracować). Jak myślicie?

I tak i nie. Historia zna przypadki bardzo prostych gier, które odniosły sukces - przy czym są to głównie przypadki osób, które miały już doświadczenie ( w tworzeniu gier lub programistyczne ) i nad samym produktem spędziły bardzo dużo czasu ( liczone w miesiącach, a nawet w latach ). Albo mieli dużo szczęścia. Więc tak, ale czeka Ciebie bardzo długa droga.

I nie. Znaczy nastaw się na nie - obecnie aplikacje wspomagające tworzenie gier są łatwo dostępne i łatwe do opanowania ( przynajmniej w stopniu podstawowym ), rynek gamingowy jest duży i pełny historii o nagłych wzbogaceniach - w efekcie rynek zalewany jest tysiącami małych projektów i nawet dobra gra może się nie sprzedać z braku zainteresowania.
Więc jeżeli planujesz, że jako samotny wilk w dość krótkim czasie ( kilka lat ) nie umrzeć z głodu robiąc gry, to niestety ale …

I nie wiem czy nie masz matury, bo jeszcze jesteś przed, czy już po, ale dobra rada - zrób maturę. Miną lata, zanim zbudujesz na tyle dobre portfolio, a bez matury twoje szanse na zyskanie zaufania ewentualnego pracodawcy maleją drastycznie.

@Shi chyba robiąc samemu grę muszę każdej specjalizacji po trochu ogarnąć :smiley: najgorsze chyba programowanie będzie

@ekhart nie mam matury a mam 28 lat (dlaczego to inna bajka osobista) dlatego interesuje mnie własne studio. Też chciałbym dobrze móc zrobić GDD, móc także dobrze zaprojektować. Sądzę że jednak programowanie to będzie cieżki orzech ale powoli wszystko ogarnę. Tylko muszę wymyślić mały projekt, a czegoś czego dawno nie bylo- bądź mechanika zapomniana.

Jeszcze jedną sprawę mam. Wybór silnika padł jednak na Unity i czy łatwiej jednak jest by grafika w grze była powiedzmy kreskówkowa czy jednak bardziej realna? Z czym “świerzak” może mieć problemy?

@ekhart mówiłeś, że Coursera jest za darmo ale jednak przez jeden miesiąc. Polecacie może jakieś polskie strony? Chodzi o to by nazewnictwa dobrze zrozumieć jako begginer.

Jest tylko jedna metoda, by robić coś dobrze. Robić tego dużo. Powtarzać i szlifować warsztat. Nie ma drogi na skróty. Praktyka czyni mistrza. Z czasem ilość przechodzi w jakość.

Im prostsza tym lepsza. Dużo gier pixelartowych odnosi sukcesy. Mały niedoświadczony zespół nie ma co nawet porywać się na fotorealistyczne modele. Zgrani wymiatacze owszem poradzą sobie - np. około 10 osób z The Astronauts - The Vanishing of Ethan Carter.

Robiłem tam kursy jakiś rok temu - było za free. Jedyne za co trzeba było zapłacić to za certyfikat ukończenia. Zacznij kurs to się upewnisz. Sprawdź jeszcze edx.org
IMHO lepiej robić kursy po angielsku również ze względu na nazewnictwo, bo branża oczywiście głównie nim operuje.
Polecam oglądać Extra Credits. Porządna literatura gamedev’owa jest po angielsku - The Art of Game Design - Jesse Schell, Theory of Fun.

Polacam również brać udział w game jamach - to najlepsze miejsce, żeby poznać nowych ludzi i przetestować szybko swoje pomysł na gry - i do tego najczęściej za free - KALENDARZ POLSKICH GAME JAMÓW.

@ekhart dzięki wielkie. Na pewno mi jak i wielu osobom później bardzo pomogłeś. Pewnie będę jeszcze się w przyszłości zgłaszał :wink:

Bardzo proszę, w razie czego - służę dalszą pomocą, czy radą :+1: