Lista aktywnych polskich producentów, studiów gier komputerowych

Inwestor to osoba, która inwestuje wolne czasowo środki finansowe w przedsięwzięcie mogące przynieść zysk. Czytaj - w warunkach ryzyka dokonuje inwestycji, która w przyszłości może (ale nie musi) przynieść zysk.

Wydawca to osoba, za której pieniądze przygotowywany i opracowywany jest przedmiot realizacji. Wydawca realizuje zazwyczaj politykę wydawniczą, w określonym przez niego segmencie rynku. Dodatkowo taka osoba ma prawo narzucać swój stosunek do przedstawionych realizacji projektu. Co więcej, zgodnie z ustawą o prawie autorskim (art. 15), ma prawo żądać aby jego nazwisko/nazwa widniała na wydawanym przedmiocie (właściwie, prawnie tylko w takiej sytuacji można mówić o sobie - wydawca). Ale, żeby nie było tak źle, wydawca ma obowiązek zapewnić wydawanemu przedmiotowi odpowiednie warunki jego realizacji tj. (ma stwarzać artyście warunki ułatwiające tworzenie dzieła) nadzór finansowy, plan marketingowy, kreowanie potrzeb odbiorców, nadzór merytoryczny, reklamę i promocje.

Na marginesie, o kimś jako o wydawcy mówimy zazwyczaj w sferze publikacji piśmienniczej. W kinematografii taką osobę nazywamy producentem. Na rynku gier to jest… Hmm… Developer?

Czy szukać developera czy inwestora i czy jest sens szukać?

Że jest sens pokazało nam już mnóstwo startup’ów, ale aby nie być za bardzo gołosłownym przypomnę, że przecież pierwszy wiedźmin powstał dzięki inwestycji Pana Zbigniewa Jakubasa, który o ile pamiętam dofinansował red’ów na ten projekt kwotą 2 mln (możecie o tym poczytać w wywiadzie Marcina iwucia, który prowadzi blog finanse bardzo osobiste).

W naszym kochanym kraju miodem i mlekiem płynącym istnieje wielu inwestorów (nie tylko Pan Jakubas), którzy nazywani są aniołami biznesu, są również inkubatory, które mogą pomóc w znalezieniu własnego anioła i pomogą w sfinalizowaniu projektu.

Lecz zanim zaczniesz szukać, musisz mieć plan i to bardzo solidny. Nie w głowie! Skrupulatnie spisane na papierze. Tak, ogólnie powiem:
Po pierwsze - dokument gry, tak zwany game concept
Po drugie - plan marketingowy
Po trzecie - analiza targetu, środków i oszacowanie możliwych zysków.

Zapomniałem wspomnieć o coraz bardziej popularnej metodzie crowfounding’u (np. Polak potrafi.pl, patronite.com). Jeśli Twój projekt nie wymaga kolosalnych kwot, warto zainteresować się taką opcją :wink:

W grach komputerowych też! Developerem przyjęło się nazywać osobę, która klepie kod.

Co do crowdfunding, jest też wspieram.to

Shox, wydawca przejmuje na siebie gros ciężaru, rola inwestora z reguły sprowadza się do wyłożenia pieniędzy, a dalej radzisz sobie sam. 11-launch pad jest dość specyficznym projektem, powiedziałbym, że łączy wiele różnych elementów, ale też mu w sumie blisko do wydawcy.

Czasami plan nie wystarczy, dlatego też najlepszym rozwiązaniem podczas poszukiwania wydawcy jest funkcjonalny prototyp, choćby miał się opierać na placeholderach powinien przedstawiać działającą mechanikę i w pewnym stopniu odzwierciedlać to co chcemy osiągnąć jako efekt końcowy.

Ze swojej strony dodam, że @ighoor jeśli twój “Pomysł” jest naprawdę świetny, masz gdzieś to ładnie spisane na papierze i jesteś pewny swego uderzaj do PlayWay, ja dzięki współpracy z nimi nauczyłem się oceniać opłacalność projektów jak i wielu innych rzeczy związanych zarówno z game designem jak i zarządzaniem teamem :slight_smile:

Atomic Jelly (Poznań) - http://atomic-jelly.com

Insalgo (Gdańsk) - www.insalgo.com (głównie gry VR i mobilne)

Artifex Mundi, Katowice https://www.artifexmundi.com/pl/

Dlaczego nie dodałeś do listy Red Dot Games?(Rzeszów) :smiley:

Hej,
Dodałabym jeszcze poznańskie firmy - Robot Gentelman, DOJI, Monster Couch, Huckelberry Games, SetApp :slight_smile:

Dodawajcie polskie studia w kolejnych postach, ja nie mam już możliwości edycji swojego wpisu! Albo piszcie do administratora forum Goliatusa a on jak będzie miał czas to doda je do listy.

@shox przepraszam za brak reakcji, już można edytować ten post:

(ustawiłem mu tryb wiki, każdy z min. 2 poziomem zaufania może go teraz edytować)

Jestem jeszcze zbytnim leszczem żeby móc dodać:-(

iFun4all z Krakowa :slight_smile:

któraś z tych firm przyjmuje pod swoje skrzydła osoby z dalekich obszarów mowa tu o pracy zdalnej?

Masz podane adresy, napisz do nich i się zapytaj, nikt tutaj Ci na to pytanie nie odpowie, jeżeli jesteś wybitnym fachowcem i będziesz im bardzo potrzebny to wydaje mi się, że w pewnych kwestiach można pracować zdalnie ale generalnie jak mają studio stacjonarne to praca jest na miejscu ale wielu producentów korzysta z usług podwykonawców więc pytaj.

Pozwoliłem sobie na reorganizacje listy i dodałem kilka studiów w Gdańsku i Huuge’a :slight_smile:

dw. taka światowa mapka https://www.gamedevmap.com/index.php?country=Poland&state=&city=&query=&type=

Częstochowa - Bloomga S.A. www.bloomga.com

Tutaj łatwo znaleźć wiele firm - skillshot.
Dla przykładu dla Gdańska brakuje jeszcze:

• Boombit Games
  • Blue Sunset Games
  • Moonmana
  • NAWIA GAMES
  • HONETi
  • BoomBit Games