Livestream z kodowania

Hej,
Z góry przepraszam, jeśli ten temat jest w kompletnie nieodpowiednim miejscu, ale nie wiedziałem, gdzie się z tym zapytaniem skierować :stuck_out_tongue:

Od niedawna robię playadsy (krótkie gierki reklamowe) na zamówienie dla jednej z firm. Operujemy na umowie o dzieło, w której jest klauzula o przeniesieniu praw autorskich do zleceniodawcy. Moje pytanie jest takie: czy jestem w stanie bez żadnych przeszkód streamować kodowanie takich gierek? Czy przeniesienie praw autorskich jest tutaj jakimś utrudnieniem?
Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc w tym temacie :slight_smile:

Jeśli nie podpisywałeś umowy o zachowanie poufności i nie masz zamiaru pokazywać w 100% całego kodu ale jakieś wyrywki, rozwiązania problemów to jak dla mnie możesz.

Dzięki wielkie :slight_smile: Aczkolwiek nie pogardziłbym większą ilością opinii, więc w razie czego nadal zapraszam do dyskusji :stuck_out_tongue:

Jak chcesz opinie to ja powiem, że nie możesz robić tego co chcesz, jeśli przenosisz prawa autorskie to nie masz prawa już tym kodem dysponować, przestaje być twoją własnością i jeżeli firma dla której to robisz nie udostępnia tego jako open source to tym bardziej. Jest jeszcze kwestia uczciwości z twojej strony. Powinieneś dostać pozwolenie od firmy dla której to robisz inaczej stracisz na wizerunku.

Tzn opinię podpartą faktami rzecz jasna :wink: Ale też mi się tak wydaje, że jeśli przenoszę prawa autorskie, to może być z tym problem… Tylko że przenoszenie praw autorskich następuje w momencie przekazania już dzieła zleceniodawcy. Czy jeśli streama robię przed tym momentem, to czy nie jest to wówczas jeszcze legalne, jako że de facto pokazuję coś, do czego prawa autorskie w danym momencie posiadam?

Faktami ani przepisami się nie podeprę ponieważ do tego najlepiej być prawnikiem. Ale tutaj sprawa jest dość prosta, co zresztą sam prawdopodobnie swoją niepewnością czujesz;) Tworzysz dzieło i je sprzedajesz z przekazaniem praw to właśnie te prawa są tutaj najważniejsze, nie masz już prawa DŁUŻEJ dysponować tym dziełem nawet jeśli użyłeś go poprzednio(co jest ok) to jednak przestaje być Twoją własnością. W momencie przekazania musisz zdjąć wszelkie publikacje. Tak jakbyś odsprzedał film z prawami, też nie mógłbyś już wyświetlać więcej tego filmu niezależnie czy miałbyś z tego korzyść czy nie, nie mógłbyś również czerpać zysku z poprzedniej wstawki filmu ponieważ nie byłby już twoją własnością. Zrzekłeś się tego dzieła, sorki:)

Polecam dla spokoju po prostu pisać podobny projekt ale jednak osobny, będzie i tak lżej znając już metodykę a jednak znacznie bezpieczniej. Oczywiście zepsuje to wielki plan pieczenia na jednym ogniu ale zawsze możesz uwzględnić chęć wykorzystania projektu w filmach w umowie i spać spokojnie. Oczywiście firma dla której pracujesz się na to nie zgodzi właśnie dlatego że chce mieć pełne prawa do tego dzieła, za to płaci.

I nie, nie powinieneś nawet urywków pokazywać, taki urywek może być uznany za jakiś ważny fragment przez firmę i masz wtedy ogromny problem. To może być kawałek rewolucyjnego algorytmu albo formuła na najlepszy collision detection. Tworząc taki film de facto działasz na niekorzyść firmy dla której pracujesz. Tworzysz potencjalnych konkurentów na rynku. Tak więc zastanów się, czy chcesz żyć w paranoi zaciemniania kodu;)

Czyli jest pewnie tak jak myślałem ;/ No trudno, w takim razie będę pokazywał własne projekty (o ile będę miał na nie czas ;D), dzięki wielkie za wszystkie informacje! :smiley: