Możliwe jest GLFW, czy jedyną szansą jest jednak Unity?

Witam szanowne panie i szanownych panów.
Jestem początkującym twórcą gier. Zamierzam na razie pracować solo, a mój pierwszy projekt (oczywiście bardziej skomplikowany niż toczenie kulki czy zbijanie klocków) ma przypominać troche misje poboczną z jakiegoś prostego RPG. W tej “grze” będziemy synem kowala, będziemy musieli zdobyć broń (poprzez zdobycie na nią materiałów i wykucie jej, lub poprzez zdobycie pieniędzy i kupienie samej broni) po czym będziemy musieli wyruszyć na grupę bandytów, która nęka naszą wioskę, żeby się zemścić za nękanie wioski, oraz uprowadzenie naszego ojca. Gra będzie liniowa, z otwartym (chociaż bardzo małym) światem.
Daje opis tej gry jednak nie po to, żeby dowiedzieć się, czy pomysł nie jest zbyt skomplikowany jak na początek (chociaż to też możecie powiedzieć) a ze względu na to, że chciałbym się dowiedzieć, czy warto próbować to robić w GLFW czy raczej nie ma szans i lepiej w Unity? szczerze mówiąc mam przygotowanych kilka modeli, jednak w większości wypadków nie zadowala mnie sposób w jaki działa Unity, z drugiej strony alternatywą dla mnie jest napisanie tego w C++ w OpenGL (konkretnie GLFW). Pytanie, czy dałbym radę zrobić grę, która jest niemalże RPG w taki sposób, wręcz od bebechów? Czy może jednak przemęczyć się z licznymi problemami związanymi z Unity? Szczerze mówiąc mi osobiście bardziej by pasowało chyba jednak się nauczyć tego GLFW (zwłaszcza, że już zacząłem i mam jakieś najprostsze podstawy)

Witaj.
Twoją fabułę można zrealizować w dowolnej technice i dowolnej mechanice gry.
Poprzez technikę rozumiem tu przede wszystkim 2D vs 3D.
Poprzez mechanikę wychodzę z założenia, że questy przeciętnego cRPG zawierają/wysuwają na pierwszy plan konkretne mechaniki (mechanika walki, handlowania, etc…)
W praktyce więc, podałeś mało konkretów :slight_smile:

Jeśli zależy ci na nauce/doszkalaniu programowania grafiki, struktur danych, sieci, wszelkiej maści algorytmów, szlifowaniu języka, etc, etc ,etc ,etc… To pisz od podstaw.
Jeśli zależy ci na nauce/doszkalaniu tworzenia skryptów z domeny Tworzenia Gier (np. implementujących mechanikę gry), szeroko pojętym Game Designie, tworzeniu assetów, nauce workflowu dla tworzenia gier przez małe i średnie zespoły, etc, etc ,etc ,etc. To wybierz gotowy silnik.

Czy dasz radę zrobić podstawy? To zależy od ciebie.
Budowanie fundamentów pod grę (podstawowego silnika) jest pracą bardzo nudną i nie ma wiele wspólnego z tworzeniem Gry. Sam ten etap wyśsie z ciebie masę energii i większość osób nie ma już ochoty iść dalej. Nawet jeśli należysz do tej elity, której to się udaje, zapytaj siebie: Jakiej jakości będzie silnik, pisany przez jedną osobę, które dopiero się uczy? Odpowiedz sobie szczerze, bo na tym silniku przyjdzie ci spędzić resztę procesu tworzenia gry. I może być on bardzo frustrujący…

Z czystej ciekawości, o jakich problemach dot. Unity mówisz?

Co jakiś czas wypada mi jakiś problem związany z tym silnikiem, który musze jakoś obchodzić a nie zawsze mi się to udaje - ostatnio takim problemem były shadery które mi troche nie pasują (chociaż możliwe, że po prostu czegoś nie zrozumiałem i z tego wynikały problemy). Oczywiście zwykle po jakimś czasie udaje mi się obejść napotkany problem, ale czasami jest to kosztem optymalizacji lub jakości, aczkolwiek nie wiem, czy samodzielnie udałoby mi się zrobić coś lepszego. Innym powodem, dla którego zastanawiam się nad GLFW jest fakt, że jest sporo terminów, których nie znam, lub nie rozumiem (co swoją drogą też jest problemem związanym z korzystaniem z unity), a napisanie tego od “bebechów” mogłoby mi pewnie sporo rozjaśnić. Odnośnie samej gry, konkretów, mechanik i technik jeszcze na pewno się rozpiszę na tym forum :slight_smile: Dziękuje za odpowiedź.