Nauka pisania skryptów

Siema, ostatnio zacząłem tworzyć z kolegą grę, on już powoli sam umie pisać skrypty, ja nawet nie napisałbym jednej linijki bez poradnika, podczas gdy ja sie cieszę że stworzyłem grafikę on pisze samemu 50 linijek kodu, stąd moje pytanie - Jak nauczyć się samemu pisać kod? Od czego zacząć? Dziękuję za wszelkie odpowiedzi

Od poradników, ja od tygodnia uczę się Godota i robię to pisząc kod z gościem, z filmiku na YT.

Nadal korzystam z dokumentacji i filmików, może za kilka miesięcy zacznę pisać z pamięci jednak to jest uzależnione czy całą energię i wolny czas poświęcę na naukę i kodowanie.

Piszę kod zawodowo i korzystam z różnych źródeł zeby sprawdzać składnię itp różnych funkcji czy api, albo jakieś tutorial jak można coś zrobić.
To jest zupełnie normalne i zdolność pisania kodu bez poradników nie jest jakaś specjalnie użyteczna co do zasady.
Natomiast jak już wystarczająco dużo kodu napiszesz to kojarzysz różne wzorce, a to czego używasz najczęściej nie musisz sprawdzać bo ciągle tego używasz. Ale i tak co i raz natkniesz się na coś czego jeszcze nie używałeś czy to jezyk czy biblioteka czy usługa czy po prostu jakiś nowy feature w grze który wymaga innego podejścia. I i tak bedziesz czytać poradniki i się uczyć.

Plus nowoczesne narzędzia do edycji kodu bardzo pomagają - podpowiadajś składnię, podświetlają błędy, pomagają podglądać definicje funkcji żeby doczytać komentarze co dana funkcja robi itd.

Warto się poduczyć podstaw jak pętle, zmienne, dzielenie kodu na małe kawałki itp
Znajomość różnych bibliotek i pisanie z głowy przyjdzie z czasem jak bedziesz robił dużo w danej dziedzinie. Albo nie przyjdzie nigdy jak będziesz zmieniał dziedziny.