Obliczanie zasobów w grze

Czy ktoś może mi pomóc w temacie obliczania zasobów w grze.
Przykładowo mamy jakiś czas budowy budynku np.1 godzina. Możliwe jest skracanie budowy budynków poprzez rozbudowę różnych technologii np. 5 procent od każdego poziomu jej rozwinięcia. Widziałem ostatnio grę, w której rozwój technologi skracającej czas budowy budynków miałem 130%. Jak mam to niby rozumieć? Przecież przy 100% rozwoju tej technologii powinienem mieć już czas budowy każdego budynku równy zero a tam mam 130%? Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem?

Można różnie zaprogramować, np czas budowy wynosi:

60min - (40min * x%)
…gdzie x to liczba % na podstawie poziomu rozwinięcia technologii i można ustawić aby x nigdy nie był większy np niż 140% (przez co czas budowy nigdy nie spadnie do 0).

Ale to tylko jeden pomysł bo można to różnie rozwiązać.

Ale co to za wartość 40 minut? Skąd ona się wzięła.

To 40min sam ustaliłem/wymyśliłem, możesz inną wartość tam podstawić. Zmierzałem do tego, żeby wartość w nawiasie nigdy nie była większa ani równa 60min, żeby z całego równania 60min - (40min * x%) zawsze wyszło więcej niż 0.
np.

kiedy x = 5% to z równania wyjdzie: 60min - (40min * 5%) = 60min - 2min = 58min
kiedy x = 100% to z równania wyjdzie: 60min - (40min * 100%) = 60min - 40min = 20min
kiedy x = 130% to z równania wyjdzie: 60min - (40min * 130%) = 60min - 52min = 8min
itp…

Czy ktoś ma jeszcze jakiś inny pomysł jak ten problem rozwiązać lub spotkał się z czym podobnym?

Ja podczas generowania zasobów, budowy i rozbudowy, rozwoju technologii, biorę pod uwagę Level oraz prędkość gry.

Chodzi o to aby przy większym LVl nie było tak łatwo jak na początku gry.

To moja metoda na wydobycie surowców w ciągu 1 godziny

/**
 * @param int $level
 * @param int $qtyStart
 * @param int $techMining
 * @return float
 */
public function hourlyMining(int $level, int $qtyStart, int $techMining)
{
    $ret = 2 * pow(1.15, $level) * $qtyStart;
    $ret += $qtyStart - ($qtyStart * 0.82);

return ceil(($ret * pow(1.1, 1 + $techMining)) / $this->gameSpeed);
}

$level to aktualny level kopalni
$qtyStart - to początkowa wartość współczynnika wydobycia kopalni
$techMining - to poziom technologii wydobycia danego surowca
$this->gameSpeed - to prędkość gry

Jeśli chodzi o wydobycie surowców to sprawa jest prostsza bo jeśli powiedzmy bazowo mam wydobycie 1000 na godzinę i rozwój technologii zwiększa mi wydobycie o 150% to wychodzi mi 2500 na godzinę.

Mi chodzi o zmniejszanie czasu rozbudowy powiedzmy jakiejś struktury. Jeśli technologia skraca ten czas o 150% to jak to rozumieć?

Twoja wartość % może skracać i o 5000% ale to jest jedynie współczynnik skracania, 5000% może to być 1 surowiec na godzinę, a np w innym wzorze 20% może to być 2000 surowców na sekundę.

Twój % to współczynnik skracania czyli jakiś pośredni prametr a nie prawdziwy % jak w życiu.

To od Ciebie zależy, a raczej od tego jaki masz wzór na skracanie, o ile będzie skrócony czas o ile będzie zmniejszone, lub zwiększone wydobycie.

Można do tego podejść tak, że np. budynek składa się z 1000 cegieł i jeśli jedną cegłę kładzie się jedną sekundę to cały budek powstanie w 1000 sekund. A jeżeli skrócimy czas budowania o 150% to w ciągu sekundy będzie się kładło 2,5 cegły, to wtedy budynek liczący 1000 cegieł powstanie w 400 sekund.