Pomysł na grę a ochrona własności intelektualnej

Witam,
w jaki prawny sposób można chronić własność intelektualną jaką może być pomysł na grę? (mniej lub bardziej rozbudowany pomysł). Zdobywać patent? ale to trwa i jest kosztowne. Są jakieś szybsze/tańsze sposoby?

pozdrawiam

Nie można opatentować pomysłu na gre xD. Patent zdobywa się tylko na rozwiązania techniczne i trwa to w Polsce do trzech lat, jednakże jeśli złożysz wniosek to od daty jego złożenia masz ochronę.
No… ale nie masz żadnej ochrony na pomysł , albowiem według ustawy o prawie autorskim **art. 1 ust.2 ** pomysł nie podlega ochronie i nie jest traktowany jako utwór.
Cytat- żebyś nie musiał przypadkiem czegoś sam szukać:
,Ochroną objęty może
być wyłącznie sposób wyrażenia; nie są objęte
ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i
zasady działania oraz koncepcje
matematyczne"

Mam nadzieję, że pomogłem
pozdrawiam

Zrobić tą grę jak najszybciej i zarobić kupę kasy zanim się konkurencja zorientuje…
Kurde, gdyby takie coś było możliwe to tylko jedno studio na świecie robiło by gry memory, inne robiło by fpsy, jeszcze inne opatentowało by sobie strategie na hexach.

Jako autor masz prawa do świata, historii, fabuły i postaci, które stworzysz, bez pozwolenia nikt nie zrobi gry w tym świecie, tak, jak ty nie możesz zrobić gry w świecie np Harrego Pottera.

Mechanikę gry można chronić na podobnych zasadach - zresztą dopóki taka mechanika nie będzie tak fajna i rozbudowana jak np najnowsze D&D, to nikomu nie będzie chciało się ci tego kraść, szybciej i łatwiej zrobić coś własnego.

doskonale zdaję sobie sprawę że tak to właśnie wygląda. ale z drugiej strony też zauważam że firmy produkujące gry, nie chcą nawiązywać współpracy z graczami którzy chcą podzielić się swoimi pomysłami. Próbowałem się kiedyś kontaktować z Blizzardem ale odmówili bojąc się że ten pomysł, mógł być w posiadaniu kogoś innego i nie chcą pakować się w sprawy sądowe - zrozumiała reakcja. Interesuje mnie czy dało by się z jednej strony zabezpieczyć pomysłodawcę by w razie udanego pomysłu nie został oskubany i twórcę by też mógł bez obaw implementować rozwiązania nie obawiając się pozwów sądowych.

Wszystko rozbija się o prawa autorskie i prawa pochodne. Zapoznaj się z definicją, idź po poradę do prawnika. W takich tematach odpowiedzi na forum mogą ci nadać ewentualnie jakiś kierunek, nigdy nie należy się nimi podpierać, bo o ile wiem żaden z nas nie studiował prawa.