Prawa autorskie do zdjęć? lub jakieś kwestie licencyjne?

Pytanie jest takie: w grze którą aktualnie robię rolę główną odgrywają samochody. Różne marki i modele.

1. czy mogę w grze używać prawdziwych nazw modeli np. Ford Mondeo, Toyota Auris itp? (chyba nie?)
  2. czy mogę bez zgody wstawić zdjęcia tych samochodów znalezione w necie jeśli je minimalnie przerobie?

Z tego co wiem muszę zamazać logo producenta, bo to jest na pewno zastrzeżony znak. Ale czy samo auto z zamazanym znaczkiem mogę wkleić? (tak jak w filmach, widać że to volvo, ale znaczek na przodzie zaklejony)

Co do nazw to prawie na pewno nie, większość z tych nazw jest zastrzeżona. Ale wydaje mi się, że wystarczy, że te nazwy lekko zmodyfikujesz. Tak by każdy wiedział o co chodzi, ale jest napisane na przykład Nondeo czy coś takiego.

Jeśli chodzi o zdjęcia to nie zapomnij, że dochodzi też kwestia praw autorskich do samych zdjęć. Jak już chcesz wykorzystać jakieś zdjęcia z neta to sprawdź strony, na których są one udostępniane za darmo. Tu masz kilka linków:

https://www.pexels.com/

Dzięki BartkM. Co do nazw to rzeczywiście, ponoć wystarczy zmienić jakąś literę i nie powinno być problemu.
Jeśli chodzi o zdjęcia to tak, rozumiem kwestię praw autorskich w necie. Nie mniej jednak chodzi mi o sam ‘wizerunek’ danego pojazdu. Np. wychodzę na ulicę, robię zdjęcie swojego samochodu, zamazuje znaczek i blachy. Zdjęcie jest mojego autorstwa, od razu widać ze samochód to Ford Mondeo pomimo tego że zamazałem znaczek. Czy więc mogę użyć tego zdjęcia w grze jako odpowiadającego autu o nazwie nondeo?

Wydaje mi się, że zamazanie znaczka czy innych znaków szczególnych mogących wskazywać na producenta wystarczy.
Bo spójrzmy na inny przykład. Pady do konsol. Gdy jakaś marka dajmy na to Coca Cola robi post na Facebooka i na tym poście znajduję się pad od Xboxa, to oni tylko zamazują lub częściej zakrywają logo xbox. I nie mają żadnych problemów. Więc w twoim przypadku to też powinno wystarczyć.

Jedyna rada ode mnie, to może ze względów wizualnych nie zamazuj znaku i blachy tylko zakryj lakierem lub elementami, które znajdują się obok. Wiesz tak jak by nigdy ich tam nie było. Będzie to bardziej estetyczne rozwiązanie niż proste zamazanie.

Dzięki za pomoc!

Pozdrawiam

Na pewno musisz usunąć loga producentów, są one chronione prawem autorskim. Co do nazw marek to nie wiem.