Projekt gry platformowej 3D [Unity 5] - Kompletowanie zespołu

Co innego gra AAA robiona przez duże studio z dużą kasą a co innego ‘biedna’ gra niezależna. Przekonasz się o tym próbując dotrzeć ze swoją grą do prasy.

oczywiście, jak pisałem wczesniej - to inny budżet. Pokazuje tylko, że nie ma znaczenia czy gra 2D czy 3D.

Jako, że temat się ciągnie, to może i ja się wypowiem, zwłaszcza, że zajmuję się tym zawodowo. Generalnie to co napisał @frozenshade jest w100% poprawne, nie trzeba mieć nic finalnego, aby rozpocząć promocję, bo to można właśnie robić nawet concept artami na takich stronach jak chociażby deviantart, są też portale insze. Kolejnym przykładem lekkiej promocji może być np. utworzenie kanału yt i nagrywanie filmików z całego procesu tworzenia. W ten sposób, można połączyć tutorial z reklamą co też trafi do sporej grupy odbiorców, a zdobyte suby na yt to potencjalni klienci :wink:

Oczywiście nie ma sensu nakręcać hype-train za mocno, jeżeli nad grą ma się zamiar pracować jak blizzard nad diablo 3 xD W każdym razie promocję można zacząć od samego początku i jest to nawet wskazane. Jednakże, warto pamiętać, że należy regularnie zamieszczać newsy, przynajmniej raz lub dwa razy na tydzień, nie więcej by uniknąć spamu bo ludzie mogą cofnąć subskrypcje, like’i itd.

Z pewnością, dobrą strategią marketingową jest przygotowanie sobie zawczasu 10 ‘newsów’ i umieszczać dopiero wtedy, żeby mieć w razie potrzeby zaplecze nowinek o grze. Czasami to różnie bywa z aktualnościami a takie zaplecze pomaga uniknąć sytuacji w której obserwujący zaczynają myśleć, czy projekt nie upadł :wink:

Na zakończenie dodam, że nie ma różnicy między marketingiem 2d i 3d. Zawsze jest o czym pisać i co zamieścić, tylko trzeba chcieć :stuck_out_tongue:

@obses, ale porównywanie studia, które ma już coś na koncie to całkiem inna sprawa. Poza tym do skrawka opisu dorzucili krótki filmik, to już coś. Ja mówię o takim wypadku, gdzie są same prototypy gry, ale nie ma rzeczy zdatnych do pokazu - modeli, conceptów, gameplayu - fakt, dla chcącego nic trudnego, ale nadal piszecie tak, jakbyście zakładali, że takowe rzeczy już posiadam, co z tematu i moich wcześniejszych wypowiedzi wynika, że właśnie tak nie jest.

@frozenshade Zgadzam się, ale nie napisałeś raczej nic nowego, nic o czym bym nie wiedział. Sztuczne pompowanie tzw. hypowanie odbija się często czkawką, zbieranie opinii to bardzo fajna sprawa, zwłaszcza jak są konstruktywne, ale ile razy już to pisałem - nie da się ocenić czegoś, czego tak naprawdę jeszcze dokładnie nie ma :stuck_out_tongue:

Ogólnie @Ezir, to o czym piszesz, to są dla mnie bardzo oczywiste rzeczy, ale nadal piszesz to z takim założeniem, jakby ktoś był już w posiadaniu czegoś, co może zobaczyć wzrok, w tym wypadku np. conceptów, samych modeli. Nie widziałem prezentacji prototypów beż animacji, modeli, braku prezentacji conceptów, bez filmów - takiego czegoś nie było, nie ma i nie będzie, bo to graczy w ogóle nie interesuje, dlatego podtrzymuje swoje stanowisko i nadal czekam na sensowniejsze argumenty.

Ja cię nie wysyłam w tym momencie żebyś pokazywał coś, czego, jak sam twierdzisz, jeszcze nie masz. Ale jak tylko będziesz miał cokolwiek to ruszaj z tym w świat, Sam koncept art może być poddany ocenie, a ja właśnie o tym piszę - jak tylko mamy coś takiego, jakiś zarys, szkic itp to już można na odpowiednich forach/grupach tematycznych to prezentować, zobaczyć jak ludzie to przyjmą.
Budować społeczność wokół gry trzeba cały czas i na wszystkich etapach.

Rysownicy i graficy którzy ocenią twoje szkice i pierwsze modele to też gracze, być może zapamiętają tytuł gry lub rozbudzisz ich ciekawość i smak. Pierwsze lajki na twoim przyszłym fanpage gry dostaniesz właśnie od takich ludzi oraz od innych zajmujących się gamedevem. A potrzebne ci to będzie chociażby po to, żeby zwykli gracze, którzy są twoim właściwym targetem nie byli ‘straszeni’ przez wielkie puste zero na twoim fanpage :wink:

Luz, ale jak stwierdziłeś - promować grę należy OD RAZU, tobie jednak chodziło nie tak całkiem od razu, a mi chodziło też właśnie o to, że przykładowo w tym momencie nie ma takiego sensu, wiadomo, w przypadku posiadania jakiegoś conceptu, modelu, renderu, czegokolwiek zdatnego do pokazania, jasne. Na tym etapie, nie ma sensu.

Ok pora na mały coaching. Generalnie, nie podchodź do sprawy tak, że skupiasz się na tym, czego nie macie, bo tak na prawdę, to i za miesiąc lub dwa będziesz myślał, że to ‘jeszcze nie jest zdatne do pokazania i nie ma sensu’ a tak nie jest :wink: Udowodnić Ci, że już masz co do pokazania? Twoje własne słowa z pierwszego postu:

Plus, wczoraj pokazałeś mi już jeden koncept art. Jak dla mnie to nie jest absolutne zero, a już baza, na której można oprzeć pewne zalążki marketingu lub chociażby zbierać opinię potencjalnego targetu, czy ludzie chcieliby pograć w coś takiego, czy rozpisana mechanika byłaby mile widziana itd. itd. Mało tego, ze względu na naszą wczorajszą rozmowę opisałeś mi motyw, który możecie podpiąć pod projekt edukacyjny i nawet zebrać sobie dofinansowanie jako że ‘zachowanie dziedzictwa kulturowego’ tak jak to zrobiło CD projekt red. Masz taką możliwość (Unikam spoilerów ale myślę, że załapiesz o co mi chodzi :wink: ) więc jak najbardziej możesz w to mierzyć, a jako, że jest ten wątek, możesz więc na forach np. historycznych dopytywać, a nawet zbierać pomysły tam, może nawet zebrać osoby, które będą chciały pomóc lub będą aktywnie śledzić Twoje poczynania.

Na marketing nigdy nie jest za wcześnie, może być jedynie za późno :stuck_out_tongue: I jak pisałem, osobista rada moja, to nie skupiaj się na tym czego jeszcze nie ma, tylko na tym co jest, to pomaga, zwłaszcza że projekty gamedeveloperskie to projekty długoterminowe zazwyczaj i mogą wyprowadzić z równowagi, jak będziesz tylko myśleć ile zostało do zrobienia ^^

Chodziło bardziej o to, że nie skupiam się na tym czego nie mamy, ale nie skupiam się na promocji, o to właśnie chodzi :smiley:

Rozumiem i w zasadzie to się zgadzam, aczkolwiek osobiście niewiele będę się na tym skupiał, oczywiście na początku, ale jak masz jeszcze jakieś sugestie, uwagi i propozycje, to wiesz gdzie mnie znaleźć @Ezir. :stuck_out_tongue:

Pozdrawiam.

zglos sie do mnie na prv

Pierwszy post edytowany, w skrócie: Temat już nieaktualny. Mamy ekipę, zajęliśmy się nieco innym projektem, więcej informacji w przyszłości :stuck_out_tongue:

PS. Prosiłbym moderatora o zamknięcie i/lub przeniesienie tematu do archiwum, o ile takowe istnieje.