Prosty sposób na uatrakcyjnienie sceny przez dodanie ożywionych świateł

projektowanie-gier
game-design

Zapraszam do przeczytania tego krótkiego artykułu:
Simplified Flock Algorithm for glow worm’s AI – Crashed Creativity Studio

Następny artykuł będzie bardziej zaawansowany. Postaram się na realnym przykładzie pokazać jak ciekawie wykorzystać shadery dostępne w Unity.

Nie chcę, żebyś pomyślał, że się przy******lam ale czy nie lepiej byłoby użyć cząsteczek (nie wiem jak to wygląda w unity) albo w tym przypadku nawet zwykłych tekstur zamiast świateł? I tak nic nie oświetlają :smiley:

Fajnie wyglądałyby jakieś np. świetliki machające skrzydełkami (nawet 2 klatki animacji), z poświatą na tyłku, i jakimś migotaniem.

Powodzenia!

Nie używałem jeszcze nigdy cząsteczek w Unity. To będzie mój następny krok. Gdybym użył tekstur to musiałbym napisać specjalny shader z odpowiednim blending mode(światełka, których użyłem nie zachowują się jak zwykłe tekstury) - zamierzam się teraz zagłębić w shadery, Chodziło o uzyskanie efektu w jak najprostszy sposób.

A jakbyś użył .png z kanałem alpha, to nie byłoby przezroczystości defaultowo? Nie znam Unity, ale zdrowy rozsądek podpowiada, że tak to powinno działać :smiley:

Nie chodzi o przeźroczystość tylko o blending. Np. w photoshop mamy linear dodge. Inaczej tekstura niczego nie jest w stanie rozjaśnić pod spodem. Nawet gdy jest użyty kanał alpha. W każdym razie nawet jeśli jasna tekstura trochę rozjaśnia to nie wygląda to najlepiej

W Twoim przypadku tekstura nic nie musi rozjaśniać pod spodem, wręcz nie powinna, bo tylko pogorszy sprawę.

Pozwoliłem sobie zrobić mały eksperyment na Twoim screenie:
3dwjy4pd

Prawdę mówiąc nie wiem jak działają światła 2d w unity Może faktycznie używają normalnego blendowania. Ze względów wydajnościowych pewnie można by użyć zwykłych tekstur. Zaletą świateł pomijając wydajność jest łatwość utworzenia takiego obiektu. Ustawiam tylko promień i fade, nie muszę otwierać innego narzędzia żeby stworzyć teksturę. Ale przyznaję rację, że można by to uzyskać zwykłą teksturą.

Dopóki to jest okrągła plamka, w ilościach takich tutaj, to oczywiście, że można użyć światła, ale chodzenie na skróty potrafi się zemścić na dalszych etapach produkcji :smiley:

Najważniejszym pytaniem w tym przypadku jest: czy te światełka spełniać mają rolę światła (oświetlać rzeczy, rzucać cień), czy służyć jako latające kuleczki? Jeżeli to drugie, to pamiętaj że możesz za dwa tygodnie zdecydować, że świetliki będą lepsze niż kuleczki :smiley:

Masz rację. To moja pierwsza gra . Brak mi jeszcze doświadczenia które się zdobywa po wielu projektach.

Światła są ciężkie, wykorzystywanie ich do takich rzeczy to marnowanie zasobów.
Może wstrzymaj się z pisaniem swoich artykułów do czasu aż poznasz lepiej Unity, nabierzesz doświadczenia. Bo jak na razie to pokazujesz rzeczy, które można zrobić dużo łatwiej i wydajniej w dużo lepszy sposób niż twój. Ktoś może zrobić sobie krzywdę i brać z ciebie przykład.

Każdy uczy się na błędach Artykuły też trzeba umieć pisać więc trzeba się pisania uczyć w praktyce. Od tego jest forum żeby konstruktywnie błędy namierzać i eliminować. Nie zabrania osobom bardziej doświadczonym na pisanie własnych artykułów. Nie ma w tej kategorii zbyt wielu wpisów a ekspertów jest okazuje się bardzo wielu.

Poza tym artykuł jest o AI a nie o światłach

Przykro mi, ale muszę przyznać koledze rację. Twoje tutoriale mogą wprowadzać nowicjuszy w błąd i uczyć ich złych technik.
Gamedev z doświadczeniem uśmiechnie się pod wąsem i nawet nie skomentuje, a koleś, który dopiero zaczyna zrozumie, że jak chcesz zrobić particle, to trzeba użyć świateł :smiley: Potem w swoim projekcie , w którym będzie potrzebował 200 świetlików zamiast trzech, też użyje świateł, bo widział gdzieś w necie tutorial - a przecież jak ktoś robi tutorial, to chyba wie o czym mówi nie? :smiley:

Zrobię następny tutorial ze "paricles"i podlinkuję go w tym artykule. Dzięki za zwrócenie mi uwagi na błędy. Już naniosłem drobne poprawki do tego artykułu sugerując aby używać spritów z przeźroczystością zamiast świateł. Pozdrawiam