Silnik do gier 2D dla początkującego twórcy gier

W innym temacie pytałem o tutoriale do allegro, ale dostałem informację, że lepiej nie korzystać z biblioteki a skorzystać z lepszego silnika. Padła propozycja Unity3D, ale nie wiem, czy to coś dla mnie - ja potrzebuję czegoś do stworzenia gry 2D.
Na wstępie powinienem powiedzieć, że co nieco wiem o programowaniu w ObjectPascalu, PHP, JavaScript, Java i poniekąd C++. To chyba ważne przy wyborze silnika, nie? :stuck_out_tongue: Czy jesteście w stanie mi jakiś polecić?

Prosta gra platformowa 2d - początkująca ekipa

Poczytaj o Godocie:
https://godotengine.org/features

Polecam Ci

• Corona SDK - interesujący i w miarę posty framework 2D i 2.5D wykorzystujący język Lua. Obecnie z niego korzystam :slight_smile: Napisałem w nim jedną grę i tworzę kolejną. Prowadzę blog w którym opisuję swoje zmagania z tym narzędziem. Polecam mój wpis pt. Czemu wybrałem Corone SDK?

• Phaser - kiedyś korzystałem i uważam że jest bardzo dobry. Znajdziesz sporo materiałów. Wymaga znajomości JS.

Pozdrawiam
ldurniat

Unity to świetny wyboru ; )
Jest dość uniwersalny, łatwy, dużo osób z niego korzysta.

Unity3D posiada bardzo dobre narzędzia do 2D. Stosunkowo łatwy by w niego wejść, dodatkowo ma pewną ciekawą cechę. Nawet w dwuwymiarowej grze wszystko jest ułożone w trójwymiarowym układzie współrzędnych, co pozwala Ci na np. łatwe sterowanie kamerą. Widok 2D jest uzyskiwany poprzez kamerę ortograficzną, która “nie widzi” perspektywy.

Jeśli potrzebujesz czegoś do zrobienia prostej gry to warto zacząć od wspomnianego Godota, ewentualnie Defolda. Świetne są też LOVE, libGDX (gdy chcesz stworzyć coś w Javie na Androida), czy i Cocos2dx (też na mobilki). To zależy jak widzisz przede wszystkim od platformy, w którą celujesz.
Jeśli masz w perspektywie dalsze tworzenie gier to Unity będzie bardziej przyszłościowym wyborem. Totalnie multiplatformowy, z C# (taką “lepszą” IMHO Javą ;))

Nie obrażaj C# porównując go do Javy :stuck_out_tongue:

Heh, no przecież wszyscy wiedzą, że C# lepszy :smile:
Ale nie chciałem nikogo urazić :stuck_out_tongue:

Wybaczam. Twoje grzechy zostały odpuszczone.

Tak jak kolega wyżej myślę że Godot to świetny wybór, duży plus że można developować na linux/win/mac. Sam go używam do prototypowania, w tym jest błyskawiczny i wygodny, dodatkowo ma bardzo ciekawy sposób tworzenia i kompozycji obietków oparty o node/sceny. Dodam, że nie wiem jak sprawdzi się w dużych projektach.

Innym ciekawym jest Duality - główna zaleta C# - główna wada działa tylko na windows

Z mojego doświadczenia przy rosnącym projekcie Godot, czy raczej GDScript staje się nieporęczny. Słabo np. wspiera dziedziczenie, brakuje funkcji anonimowych, silniejszego typowania (żeby wyrzucać błędy już na etapie kompilacji).

Niestety to typowe bolączki dynamicznych języków.
Jednak należy wspomnieć, że wersja Godot 3.0 ma wspierać C# (wszyscy razem hura!) oraz programowanie wizualne (coś jak blueprint w UE4). Osobiście bardzo czekam na csharp’a jeżeli to będzie “first class citzen” a nie jakis dodatek który nie dorównuje GDScript.

PS. Dla niewtajemniczonych GDScript to język skryptowy używany w programowaniu Godota, w dużym skrócie taki Python.