Sprzęt dla rozpoczynających przygodę

Siemanko wszystkim! :slightly_smiling_face:
Rozpoczynam dopiero swoją przygodę z tworzeniem gier komputerowych. Pomimo tego gry od wielu lat są mi już niesamowicie znane, gdyż jest to moją pasją, jednak teraz postanowiłem zrobić ten krok. Zmieniam aktualnie swój sprzęt komputerowy i chciałbym dowiedzieć się od bardziej doświadczonych osób ode mnie, na czym powinienem się skupić dobierając parametry i czy może polecacie cały nowy, bądź znany coraz bardziej sprzęt poleasingowy. Dziękuję serdecznie i pozdrawiam! :slight_smile:

Dużo zależy od tego w czym się specjalizujesz.

Zajmuję się w swoim teamie pisaniem fabularnym, często też uzupełniam bazę danych lub nawet projektuje.
Co pomaga:
2 lub czasem 3 monitory - Design wymaga, by czasem mieć otwarte okno przeglądarki i masę programów jednocześnie. Zaczynałem od jednego monitora, jednak szybko dokupiłem drugi, a kiedy znowu się na nim nie mieściłem, to i trzeci xD

Jeżeli potrzebujesz dużej mocy obliczeniowej, np. korzystać zamierzasz z zaawansowanych programów graficznych. Nie mówię o robieniu prostego pixelartu, bo tu każdy sprzęt da radę, ale chociażby digital painting w rozdzielczościach 5000 px x 5000 px lub wyższych, to przede wszystkim: procesor, karta graficzna i cała masa ramu. Przy instalacji systemu, musisz mieć też duży dysk, a dla samej partycji systemowej, zostawić sobie przynajmniej na niej wolnych 100 GB. Programy graficzne wrzucają całą masę danych do folderów tymczasowych itd. więc miej to na uwadze.

Nie wiem jak jest z kompozycją muzyki ani za bardzo od strony zaawansowanego programowania, moje ogranicza się wciąż do podstaw. :wink:

Dokładnie, bardzo przydają się dodatkowe monitory. Sprzęt to zależy od tego czym będziesz się zajmował, ja np. mam i3 ze zintegrowaną grafika ale robię gry 2d w Unity. Jeśli zamierzasz pracować nad zaawansowanymi grami 3d, czy robić np gry na VR to spójrz na same wymagania np. HTC Vive.

Kto raz skorzystał z dwóch monitorów nigdy nie powróci do jednego… :slight_smile:
Dopowiem w tej kwestii, że polecam monitor panoramiczny 21:9 - unity się super na nim mieści :slight_smile:

Nie jestem jeszcze zaawansowany, dlatego nie znalazłem jeszcze swojej specjalizacji. Bardzo szybko się uczę, więc myślę że nie będzie problemu. Ogólnie chciałbym początkowo poznać smak wszystkiego

Wiesz co myślę, że na moje umiejętności narazie jeden mi starczy, a monitor zawsze dokupić można. Kwestia w tym jakie podzespoły i czy opłaca się kupić najlepsze na jakie mnie stać czy w miarę rozwoju umiejętności rozwijać też arsenał?

Tak właśnie bardziej interesuje mnie w 3D, a z czasem VR będę próbował

Jeśli chodzi o monitor to właśnie nad takim myślałem :slight_smile:

Myślałem nad tym sprzętem. Dell T3600 E5-1650 3,2GHz 16 GB SSD 128GB + 1TB HDD + Windows7 (oczywiście poleasingowy, bo na nowy za 7300 mnie niestety nie stać). Co sądzicie na ten temat, lepiej kupić od razu lepszy niż się wymaga i żeby był na kilka dobrych lat, czy równo z wymaganiami i później w miarę rozwijać sprzęt, jak wynika z Waszych doświadczeń?

A nie myślałeś o Linuxie? Kto zasmakował Linuxa nie wróci do Windowsa.

@m0rasiu Zależy, z czego chce korzystać, pakiet Adobe średnio radzi sobie na linuxie. Zawsze może co prawda zainstalować sobie dwa systemy, ja tak mam i nie narzekam :wink:

A tak serio, po co windows 7? Znaczy wiem, fajny interfejs itd. ale to można nawet w 8.1 zmienić sobie, instalując common shella i bawiąc się troszkę :smiley:

PC-ta zawsze można rozbudować, no chyba, że zmieniasz płytę główną, dlatego nad tą warto jest się zastanowić, jeżeli chodzi o resztę, to już kwestia właśnie tego do czego zamierzasz używać sprzętu. Na pewno odradzam kupowanie sprzętu z najwyższej półki, bo ceny technologii spadają bardzo szybko, więc to co kupisz za takie 5 tys. za miesiąc lub dwa może być warte 2,500. Przy składaniu PC’ta warto też popytać po forach, czy konfiguracja będzie ze sobą współgrała, czasami jedne elementy wykluczają drugie, no ale zawsze można się poradzić tu i tam :wink:

Z konfiguracją nie ma problemu z tym akurat sobie poradzę. Ten PC co wysłałem jak oceniasz? Sprzętu będę początkowo używać do wszystkiego co związane z silnikami gier, gdyż chcę popróbować.

To nie jest przypadkiem serwer z Xeonem i z jakąś Nvidią serwerową?

Ano jest to procesor serwerowy. Moc obliczeniową to ma to dobrą chociaż tak szczerze, to sam ten procesor wart jest koło 2600 zł. @Kubaluk252 Do dysków nie mam nic do zarzucenia, chociaż ten ssd to troszkę mały jak na windows i nieco martwi mnie jego pojemność. Windows nowszy potrafi zajmować z 30 gb, a jak wyraziłem się wcześniej, jeżeli wykorzystasz ten dysk jako systemową partycję gdzie jest tylko i wyłącznie windows (nie instalując programów na nim a na tym HDD), to zostaje Ci +/- 90 GB, które dla zaawansowanego grafika są minimalną przestrzenią wolną, jaka powinna być pozostawiona na dysku w przypadku ciężkich prac graficznych na pakiecie Adobe. Tak jak te dyski są szybkie i jest różnica, dla gamedevelopingu 256 gb byłoby lepsze, przynajmniej takiego cięższego i zaawansowanego. Pliki temp odkładane w windowsie zajmują bardzo dużo, a windowsy stają się coraz większe, różnice widać chociażby między xp a 7 :wink:

Od początku siedziałem na windzie. Na studiach na Linuxie. Potem wróciłem do windy, bo tylko tutaj są gamedev toole niestety ;p

O jakich, których nie na Linuxie mówisz?

Visual Studio choćby, żeby długo nie szukać :wink:

Jest przecież Visual Studio Code. Ale już nie zaśmiecjamy wątku :slight_smile:

Kupuj najbardziej wypasiony sprzęt na jaki cię stać. Podstawa to płyta główna i procek - tego się praktycznie nie wymienia więc muszą być najlepsze. Drugi monitor dokupisz, ramu dołożysz, dysk i kartę graficzną wymienisz z czasem.

Hmmm, na naklejce ‘gwarancyjnej’ na wiatraczku od procka mam datę 08.07.2008 - jak en czas leci… jaki ten komputer jest już stary… No ale śmiga, jedną grę już na nim napisałem, teraz Skullstone’a piszę. Gry śmigają.

Podejrzewam, że sielanka by się skończyła po odpaleniu VS :smiley: W pracy na to klnę tak bardzo, że aż sam się sobie dziwię jakie ja brzydkie słowa znam ^^
Java i Eclipse mnie rozpieściły, przyzwyczaiły do szybkiego i niezawodnego środowiska…