Szukam pracy lub stażu - Grafik 3d

Witam
Nazywam się Michał. Jestem absolwentem informatycznych studiów inżynierskich o specjalizacji grafika komputerowa w Wyższej Szkole Technologii Informatycznych.
Chętnie odbyłbym staż (nawet nieodpłatnie) lub podjął pracę jako grafik komputerowy 3d na terenie Warszawy. Cały czas dokształcam się korzystając z kursów i książek, ale mam świadomość, że najlepiej można udoskonalić swoje umiejętności w pracy zawodowej pod kierunkiem doświadczonych kolegów.
Posługuję się programami:
-3ds Max
-Substance Designer
-Substance Painter
-Unity
-SketchUp
-Photoshop
-Illustrator

Mój email:
michaljablonski321@gmail.com
Portfolio:
https://michal01a.wixsite.com/portfolio

Nie chce być nie miły ale myślę, że poziom twojego portfolio jest troszkę za słaby by rozważać na poważnie pracę lub staż jako Grafik 3D. Dla kontekstu to jest portfolio kogoś, kto dostał pierwszą pracę w tym biznesie:

Do tego serio polecam ten artykuł:

A i jeszcze jedno, jeśli twoim celem jest zostanie grafikiem 3D lub env artis. To nie używaj Unity. W UE4 znacznie szybciej zrobisz ładniejsze rendery do twojego portfolio. Nie mówiąc już o darmowej bibliotece Megascan. Jeśli robisz assety, to znacznie lepiej wyjdziesz na używaniu Marmoset Toolbag 3.

Modelować umiesz, ale masz bardzo duże braki w renderowaniu.

Moja rada:
Pobierz Substance Paintera - możesz korzystać z triala przez 30 dni za darmo jeśli nie chcesz wykładać kasy. Zbierz 10 swoich najlepszych modeli i oteksturuj je od zera w Painterze, potem wyrenderuj (też w Painterze) no i pchnij to na Artstation.

Trzymaj się i popracuj jeszcze nad ogólnym poczuciem estetyki (najlepiej oglądając prace innych)

PS. Model to tylko połowa zabawy. Trzeba go jeszcze ładnie przedstawić.

Bardzo dziękuję za cenne uwagi. Nie mam doświadczenia zawodowego - stąd moja prośba o staż, to byłaby najlepsza nauka. Chętnie skorzystam z rad i poleconych linków.

Nie potrzebujesz doświadczenia zawodowego. W tym biznesie liczą się tylko twoje umiejętności i portfolio. Jeśli twoim celem jest praca przy grach to musisz mieć ogarniętą na perfect metodę high poly > bake > low poly. Bez tego ani rusz. Do tego na twoich modelach wyraźnie widać, że nie do końca łapiesz o co chodzi w UV mapach i jak zminimalizować wpływ przerw między uv islands na twoje tekstury. Natomiast w przypadku, w którym chcesz iść bardziej w kierunku env artist, to musisz ogarniać między innymi takie zagadnienia jak: modular kits, światło, kompozycja, tiling textures i vertex painting.

Jak wspomniał Jonasz prezentacja jest kluczem, możesz mieć najlepszy model na ziemi. Jeśli go brzydko oświetlisz i zrobisz dziwny kąt kamery, to będzie to wyglądało źle. Jednak nie zgadzam się z nim w kwestii renderów w SP. Tekstury, które wyglądają ładnie w SP często wyglądają gorzej w silnikach. Lepiej będzie jeśli od początku zaczniesz uczyć się takich detali. Do tego w SP nie zrobisz sceny, znaczysz możesz, ale to jest zły pomysł.

Na koniec, dołącz do Artstation, a także do grup na Discordzie. Znajdzie tam weteranów branży i ludzi, którzy tak jak ty czy ja dopiero próbują się przebić.

https://www.dinustyempire.com/

Ośmielę się nie zgodzić.

Fakt, w obecnych czasach ryjemy low poly jak się da, jednak jeśli przyszłość należy do technologii silnika UE5 i ich sposobu renderowania, proces bakeowania będzie nie potrzebny, co uprości workflow podczas pracy nad grą, więc może i przyśpieszyć wydawanie gier, zwłaszcza że skrypt sam w locie ustawia sobie trójkąty i siatkę przy okazji robiąc LOD’y.

Mnie tylko ciekawi czy crytek pójdzie śladem epica i wrzucą podobną technologię renderowania do swojego cryengine. Pomyślcie tylko potężny realizm nowego crysisa ze wszystkimi detalami, możliwy do odpalenia bez kompromisów na ps5. To by było coś :slight_smile: .

Czyli chcesz powiedzieć, że ponieważ Epic pokazał demo technologiczne rozwiązania, które teoretycznie eliminuje potrzebę wypalania normal mapy, to teraz ktoś, kto chce znaleźć pracę w tym biznesie, powinien tylko troszkę się tego nauczyć? Albo zignorować zupełnie tę technikę i założyć, że wszystkie studia/silniki graficzne zaimplementują w swoim workflow podobne rozwiazanie do tego proponowanego przez Epica? Pragnę też zaznaczyć, że obecnie wiemy bardzo niewiele o tym, z jakimi ograniczeniami technicznymi i jakie faktycznie możliwości będzie miała ta technologa.

Technika High > Bake > Low jest obecnie jednym ze standardów obowiązującym w robieniu modeli dla gier. Nieopanowanie jej w tym momencie jest bardzo ryzykowne. Zwłaszcza, że gry mobline, Indie i mniejsze studia pewnie bedą ją wykorzystywać przez najbliższe lata.

A jak zrobisz textury bez odpowiedniego retopo i UV w ue5?
To co zmieniło ue5 to to że teraz fotgrametria będzie łatwiejsza do wrzucenia na silnik oraz nie trzeba będzie tworzyć lodow ani nic w tym względzie. Silnik sam je ustawi.
Nie można zaanimować postaci z milionem poly, tak samo statyczne meshe też będą miały retopo zrobione.
Twórcy unreala powiedzieli że nie będą potrzebne już wypalanie normalek. I to prawda. Żeby wrzucić coś na silnik już nie musisz tego wypalać. Będzie działać nawet jeśli wrzucisz wiele milionów ttisow na scenę. Ale nie koniecznie chcesz żeby taka wersja wylądowała w ostatecznej wersji twojej gry.
Wiec retopo I bake nadal będą potrzebne, tak jak są teraz.

Ja tylko chciałbym dodać, że model workflow to nie tylko [high poly > retopo > low poly] ja osobiście nie pracuję w ten sposób (chyba że robię model postaci). Wolę iść w drugą stronę i w 99% przypadków robię model low poly, potem dodaję detale na normalkach w SP, ewentualnie robię jakieś bevele, wygładzam i wypalam z tego normal.

Nie ma sensu robić modelu high poly i dokładać sobie roboty kiedy nie jest to potrzebne :smiley:

Sorry za offtop

Dokładnie, nie każdy model trzeba rzeźbić. Dość dobrym przykładem są bronie palne które często są robione z wycięć i sporej ilości bevel’ów bez sculptu.

Nie wierzę normalnie.
Forum gamedevu, perła polskiego internetu, zgromadzenie wybitnych fachowców i specjalistów z każdych dziedzin. Prawdziwe tęgie umysły naszego narodu w Polsce i za granicą…

Zdzichu jak nie masz nic sensownego do powiedzenia, to nie zawracaj… :slight_smile: