[Szukam zespołu] Gra wyścigowa

Witam,

Sam nie mam zielonego pojęcia o programowaniu ani tworzeniu gier a latami szukałem dobrych gier wyścigowych i wzbogacałem swój plan. Wszystko mam obmyślane, jak to ma wyglądać a w skrócie byłaby to najpewniej gra na androida - mieszanka:
carx drift racing / fr legends
motorsport manager
oraz top drives z masą, MASĄ innych pomysłów.

Mianowicie - grafika nie ma znaczenia (może być łądne 3d z realistycznymi modelami, ale może być i blokowate choć estetyczne 3d jak w FR Legends). Gracz miałby do dyspozycji różne tryby rozgrywki:

• Multiplayer: byłoby to szybkie wyszukiwanie i kreowanie eventów z jednym, bądź wieloma wyścigami. Do użycia zestaw predefiniowanych samochodów (każdy z limitem 10 dozwolonych użyć) oraz auta zakupione w trybie kariery. Predefiniowane, aby móc się zapoznać z kultowymi modelami na przestrzeni wieków i móc zagrać z innymi bez potrzeby ukończenia trybu kariery, ale limit użyć, aby nie polegać wyłącznie na zaoferowanych autach, ale bardziej nagrodzić za postępy w karierze - jeśli zaszedłeś daleko i kupiłeś dobrą furę, to możesz się nią ścigać z innymi.
  • Kariera: gracz tworzyłby postać - kobiecą lub męską, ustalałby jej statystyki i rozpoczynałby grę w wieku dajmy na to 16 lat i tu uwaga… w roku 1900. Mógłby w tym roku założyć swój “zespół” oraz dysponując konkretną sumą pieniędzy kupić (przerabiać/naprawiać) pojazd nowy lub używany i zacząć uczestniczyć w różnych eventach. Byłyby to:
    *wyzwania - jakieś odcinki trasy, bądź pełne trasy do pokonania w pewnym czasie, osiągnięcie konkretnej prędkości, pokonanie przeciwnika - mogłoby to być wszystko. Szybkie wyścigi, trwające często krócej niż minutę z niewielką nagrodą pieniężną oraz expową
    **lokalne zawody - krótkie eventy z nagrodą pieniężną oraz expową na niskim poziomie odbywające się na pełnych trasach
    ***krajowe zawody - krótkie bądź dłuższe zawody odbywające się na pełnych trasach i często z dużą liczbą przeciwników oraz o wyższym levelu. Wpisowe, większa nagroda pieniężna oraz exp.
    ****międzynarodowe zawody - krótkie zawody odbywające się na pełnych trasach z udziałem innych graczy (i ich wyexpionych postaci w ich pojazdach) oraz odpowiednio silnych botów, gdy nie ma wystarczającej liczby graczy online. Duże wpisowe, nagroda pieniężna, exp oraz odblokowanie uprzednio niedostępnych do kupienia specjalnych modeli pojazdów (głównie koncepcyjnych, bądź bardzo rzadkich egzemplarzy).
    Każdy wyścig od poziomu lokalnego w górę wypełniałby “pasek postępu”, któy po zapełnieniu przenosiłby nas do następnego roku (np. 1900 -> 1901), odblokowywałby nowych sponsorów, nowe trasy historycznie otwarte w danym momencie oraz nowe samochody, podczas gdy stare (z roku poprzedniego) dostępne byłyby tylko jako używane od graczy komputerowych - możliwe do kupienia w różnym stanie i tylko w momencie, gdy się takowy pojawi na rynku. Swoje samochody można również sprzedawać graczom komputerowym (w takim wypadku pojazd usuwany jest z bazy danych a my otrzymujemy rządaną kwotę).
    Po każdym wyścigu / challengu postać za kierownicą nagradzana byłaby doświadczeniem a po osiągnięciu poziomu mogłaby rozdysponować punkty umiejętności wykupując perki w drzewku rozwoju podzielonym na kategorie:
    -TECHNIKA JAZDY: grupka umiejętności pomocnych podczas wyścigu, polepsza czas reakcji kierowcy i zdolność prowadzenia pojazdu
    -PSYCHIKA: grupka umiejętności pomocnych w dłuższych eventach oraz pojedynkach z innymi zawodnikami. przydatna w walce o pozycje
    -MECHANIKA: grupka umiejętności pomocnych w naprawie uszkodzonego pojazdu oraz przygotowania auta do wyscigu
    -STRATEGIA: grupka umiejętności przydatnych podczas przygotowań do wyścigu, pomocna w utrzymaniu prowadzenia i ułatwiająca walkę o pozycje
    -DRUŻYNA: grupka umiejętności pozwalająca na rozwój zespołu, zwiększająca możliwości zakupu kolejnych samochodów, bądź rekrutacji pracowników.

Z każdym rokiem zwiększałby się wiek każdej z zatrudnionych postaci oraz samochodów w garażu (a ich wartość malała). Gdy nasze drzewko rozwoju na to pozwala - możemy do eventu wystawić naszego kolegę za kierownicą jednego z pojazdów, aby zdobywał doświadczenie i pieniądze dla teamu. Umiejętności techniczne i psychiczne są bardzo przydatne podczas jazdy, ale lepiej nie rozwijać postaci tylko w tym zakresie, bo uwaga - gdy zbytnio się ona zestarzeje, to nie wsiądzie już za kółko i będzie wolała nam doradzać zza biurka. Wtedy pozostają jej tylko umiejętności mechaniczne i strategiczne, któe może nie są tak namacalne, ale przydają się nawet gdy postać nie bierze udziału w evencie. Dobry mechanik nie musi siadać za kierownicą, aby odczuwać jego wpływ. Umiejętności drużynowe nie przenoszą się na żadną z postaci a są niejako umiejętnościami “gracza”. Postać zdobywa wtedy level i niejako poświęca swój indywidualny rozwój na rzecz drzewka umiejętności teamu, które zaowocuje w dłuższym okresie.
Samochody podzielone są na różne segmenty i można się ścigać terenówkami, kompaktami, limuzynami, kabrioletami.
Gra w swym zamyśle przypominać ma NFS Porsche, SCAR i produkcje tego typu na PC.
Wiem, że projekt jest ambitny. Mam więcej danych na laptopie (projekty menu, zarysy konceptu gry, perki i drzewka rozwoju, rynek aut używnaych, system odblokowywania i postępu, bazy daych tras, samochodów, sponsorów itp. itd.)
Zyski - sam nie mogę zaoferować żadnych pieniędzy (na chwilę obecną), ale ja chcę grę dla siebie, a nie dla zysku, więc jeśli jakieś zyski z tego będą, to ja się ich zrzekam na korzyść reszty ekipy nad tym pracującej. Sam nie mam żadnych umiejętności programistycznych ale z zawodu jestem lingwistą / tłumaczem i mogę zająć się wersją polską/angielską bądź jakimikolwiek tekstami jakie mogłyby być potrzebne. Osobiście mam nawet niezły pomysł na fabularyzowany tutorial do trybu kariery…

Mam nadzieję że ktoś się zainteresuje.
Proszę pisać o więcej info.

Projekt na oko to 3 lata pracy (na pełen etat) dla zespołu 4-5 osób. Realistycznie nie ma szans powodzenia, głównie z powodu podejścia:

Przy takim dużym projekcie to przede wszystkim trzeba myśleć jak go sfinansować i jak na nim zarobić.

Myślałem o tym, żeby zacząć powoli - zrobić podstawowe mechaniki gry (AI, tryb multi i kilka samochodów oraz system upgrade) i tak to wypuścić jako free to play z mikropłatnościami. Dalej możnaby pracować nad grą i wzbogacać ją o kontent, udostępnić tryb kariery, więcej tras i samochodów z kolejnymi update’ami. Ogólnie byłoby już tylko zwiększanie bazy danych i balans rozgrywki. Nie wiem, czy projekt jest zbyt ‘ambitny’ i wymaga tak wielkich nakładów pracy. Co chwilę wychodzą tego typu proste ściganki, tylko żal d*pę ściska, że żadna nie wykorzystuje potencjału.

To co opiszę poniżej to opinia hobbisty i może być miejscami błędna, ale też chodzi mi bardziej o to, żeby zobrazować to o czym piszesz.

Tak jak zostało to napisane wyżej, pełna realizacja takiego projektu małym zespołem to praca na lata, zwłaszcza uwzględniając że, projekt byłby realizowany w wolnym czasie, bo ludzie muszą zarabiać aby jeść.

Wniosek: projekt zakończy się niepowodzeniem z uwagi na rozciągnięcie w czasie i wysoce prawdopodobne rotacje w zespole.

Kolejno piszesz ( w zasadzie na samym wstępie ), że “nie mam zielonego pojęcia…”.

Wniosek: projekt zakończy się niepowodzeniem z uwagi na brak osoby, która mogłaby go pociągnąć ze strony technicznej.

Wniosek 2: projekt zakończy się niepowodzeniem z uwagi na to, że osoba, która miałaby zarządzać realizacją projektu, nie ma zielonego pojęcia o zarządzaniu realizacją takiego projektu

Do tego w zasadzie pomysł jaki opisałeś to ledwo zarys na grę. Jest to dosłownie przysłowiowa sytuacja “mam pomysł na grę, zróbmy MMO”. Po pierwsze - rozbudowana mechanika gry nie jest receptą na zapewnienie sukcesu gry - spróbuj m.in ogarnąć model jazdy przy uwzględnieniu cech kierowcy, i to tak aby było to przejrzyste, grywalne, zbalansowane i odczuwalne. Po drugie sam zarys jest skąpy - dosłownie “gra wyścigowa z mnóstwem mechanik” - i nie ma czym zainteresować.

Jeżeli chodzi o “free to play z mikropłatnościami” to na 99.99% zakończy się to tak, że nie zwróci się nawet koszt wykupienia konta deweloperskiego na google. Głownie dlatego, że w czasie jak pisałem tego posta na google play wyszły 1-2 nowe gry - bez odpowiedniej inwestycji nie ma szans,aby gra była dostrzeżona.

Podsumowując - próbujesz namówić ludzi do udziału w projekcie, który ma małe szanse na zysk ( czy nawet na wydanie ) i bez zapewnionego udziału osób od których można by się czegoś nauczyć. Sorry, ale kiepsko to widzę.

Co możesz zrobić, to samemu ogarnąć tworzenie gier - zaczniesz coś działać i wtedy ewentualnie ktoś może się podłączyć do realizacji produktu, który powstaje. Niestety, jeżeli pomysłodawca nie jest w stanie zapewnić trwania realizacji, bo sam nic nie zrobi, to nie ma sensu angażować się w taki projekt.
( i pewnie wtedy ogarniesz, jak bardzo ambitny jest twój projekt )

EDIT: jeżeli chcesz sobie oszacować mnie więcej koszt takiego projektu, to zrób tak - wypisz sobie wszystkie obiekty, jakich gra będzie potrzebować ( samochody, obiekty na trasach, elementy 2D, elementy UI, dźwięki ). I dla każdego elementu, którego nie znajdziesz w asset store oszacuj koszt razy 5-10. Pomnóż całość razy dwa, bo trzeba to poskładać, napisać skrypty itd.
Teraz weź każdy element gameplayu ( np. wpisywanie imion ) i policz każdy jako 25 zł. Pomnóż to razy 3-5, bo trzeba ogarnąć AI i skrypty sieciowe.

I całość razy 3 bo testowanie i optymalizacja.

I jeszcze razy 1.3 bo marketing.

Suma, która ci wyjdzie, jest tak na prawdę kompletnie z czapy ( pewnie ostro zaniżona :), ale jej wyznaczenie da ci obraz jak dużo jest do zrobienia.

No nic. Dzięki za odpowiedź. Widzę, że jest jeszcze wiele rzeczy do ogarnięcia zanim wogóle można by to czymkolwiek ruszyć.

Cześć!
Myślę, że @W_P wyczerpał dosyć mocno temat, co prawda z tymi liczbami to nie wiem skąd je wziął ale z jednym ma racje - to jest projekt dla zespołu doświadczonego i prawdopodobnie na długie miesiące.

To tak tylko brzmi łatwo, że tu zrobimy multi, tu dodamy parę mechanik, tu testy zrobi mi sąsiad i mamy gotowe. Samo napisanie architektury sieciowej to jest projekt prawdopodobnie na miesiące przez doświadczonego programistę. Tutaj zapytałbym się na Twoim miejscu @frozenshade ile on to robi/robił w swojej produkcji.

W Twoim przypadku polecałbym Ci zacząć od małych projektów, sklonować stare Arcade’owe gry, wypuścić jakąś łatwą mobilkę. To da Ci pogląd na to ile zajmuje zrobienie chociaż małej gry od zera aż do wypuszczenia na sklepy.

W przypadku, w którym nie interesuje Cię w ogóle programowanie i chciałbyś się zająć tylko game designem/producerem to na start będzie Ci bardzo ciężko przekonać osoby, żeby dołączyły do Twojego teamu, no chyba że przekonasz ich $$.

Pozdrawiam i powodzenia! :slight_smile: