Testowanie - jaki program, jak zacząć?

Widzę że sporo tu tematów o grafice, programowaniu czy muzyce a nic o testowaniu gier a co mnie najbardziej interesuje. Jak testować gry tak na wyższym poziomie a nie po prostu grając, jakiego bugtrackera najlepiej używać i jak się z nim obchodzić? Gdzie szukać kogoś kto będzie skłonny czegoś mnie nauczyć a nie tylko chce (najlepiej) profesjonalnego testera? Mam nadzieję że ktoś jest w stanie odpowiedzieć na te pytania :slight_smile: Chętnie dołączył bym się do jakiegoś projektu jeśli ktoś mógłby mnie w nim przy okazji poduczyć.

Niestety Ci nie pomogę, ale podłączam się pod twoje pytanie. Jak robić to dobrze?

Ja też nie pomogę, ale mnie interesuje inna kwestia, patrząc po filmach jak pracuje się jako tester…
Dlaczego oni tej roboty nie ułatwią? W sensie, no ludzie, jak tester 100 razy ubija tego samego bossa, tylko po to by to sprawdzić, przecież teoretycznie on co bossa robi to samo. Nie można tego ułatwić botem sterującym?
Pamiętam kiedyś w runescape - nie ma się niby czym chwalić, ale to dawno było a zawsze ciekawiło mnie działanie botów - sobie zainstalowałem to miał opcję losowania pozycji kliknięcia żeby nie było że w koordynatach wychodzi że chodzi jak zaprogramowany po tej samej ścieżce, i coś robił - nie ważne co.
Czemu nie zrobić sterowania wsad+myszka symulowanym botem? Tester mógłby w ten sposób obydwie rzeczy przyśpieszyć - w sensie czas gry razem ze sterowaniem - i obraz nagrać podglądowo jakiś trzecim programem, ot frapsem, w 60 klatkach żeby można było spowolnić. A na samym końcu do zadań testera należałaby obserwacja czy i za którym powtórzeniem wyskoczył jakiś błąd, i najważniejsze, kreowanie ustawień bota pod konkretne zachowanie do aktualnie testowanego zagadnienia, znaczy walka z jednym bossem, potem z drugim, potem farma czy bieganie po mapie. I bach na końcu, z 300 iteracji.
Ostatecznie mamy materiał na regularne raporty z pracy testera, jak i video potwierdzenie testowania danego elementu. O ile życie i dokładność szukania błędów by to ułatwiło :slight_smile: .

PS. Ooczywiście wszystko co napisałem ma sens kiedy faktycznie testerzy wszystko powtarzają sami na bieżąco a z tego co widziałem po paru filmach, to chyba tak to jest, w myśl zasady “bo przecież to praca” :slight_smile: .

https://codingtrabla.blogspot.com/2016/11/install-bugzilla-503-on-windows-7-x64.html Dzięki temu poradnikowi zainstalowałem Bugzille po, uruchomiłem i aż mnie wryło. Ten program jest tylko po to żeby wpisywać i opisać tam napotkane błędy (czyli coś co równie dobrze można robić w notatniku), jednak rozumiem że ogólny dostęp itd. ja jednak spodziewałem się programu który działa w tle, jakoś jest powiązany z grą i będzie wychwytywał logi (zapisy w nich) w których będą jakieś anomalia oraz pokazywał jakie przed nimi działania były odbyte przez użytkownika. Poczułem trochę jakby współcześnie ktoś używał metod ze średniowiecza. “Mam nadzieję” że o czymś nie wiem.

Widzę że jak tester sam sobie bota nie postawi to będzie musiał ręcznie robić.
A potem narzekanie że gra nie dobrze przetestowana, i wina jak zwykle na pion testowy spada :confused: .