Tworzenie grafiki png


#1

Witajcie. W czym tworzyć prosta grafikę do gier? Pobierając różne assety zauważyłem, że mają format PNG. Ale zapisując np kółko w png w takim paincie mam także białe tło, a bym chciał samo kółko :slight_smile:

Na przykład chciałbym narysować z góry prosty samochodzik w 2D.
Podpowiecie? :slight_smile:


#2

np https://krita.org obsługuje przeźroczystość i ma podobny UI jak photoshop, ja korzystam z krity


#3

Dzięku bardzo. Będę musiał jakiś krótki tutorial ogarnąć. :slight_smile:


#4

#5

Ja osobiście polecam program gimp do grafiki rastrowej. Jest to darmowy, prosty program z masą poradników na YT, na start idealny. Do grafiki wektorowej możesz użyć Inkscape.


#6

Gimp ma toporny interfejs,
Krita bardzo spoko darmowa wersja photoshopa, nie ma tego co pro programy ale na start w zupełności wystarczy. Wszystkie istotne na start rzeczy są (warstwy, pędzle, rózne efekty) Pobawiłem się kilka minut i nawet jak się ma 2 lewe ręce to ładnym pędzlem można coś namaziać co wygląda ciekawie. Oczywiście robienie sensownej grafiki to sporo pracy, nauki, talentu itd

Painta nie używaj.

Jak robisz grafikę to masz 2 formaty - format na którym pracujesz - ten od programu, co ma warstwy itd tak żeby wprowadzać poprawki, często większą rozdzielczosć niż docelowa żeby łatwiej edytować szczegóły.

I format docelowy eksportu, jak np png. Ale to tylko jak ktoś chce użyć grafiki albo chcesz wyświetlić. Bo to będzie ciężko edytować bo nie ma już warstw itp. Ale jest mniejsze i można to np zaimportować do silnika gry.


#7

A ja polecam Blendera 3D. Trzeba chwilę spędzić żeby go ogarnąć, ale:

  • trzeba rysunek przeskalować x2 - nie ma problemu
  • trzeba obiekt obrócić o 30 stopni - nie ma problemu
  • trzeba zrobić animacje klatkową - nie ma problemu
  • trailer do gry …

#8

Chodzi mi dokładnie o grafiki 2d, takie jakie można pobrać jako Assets do np Unity w rozszerzeniu PNG. Gdyby chciał np. stworzyć prosty stateczek kosmiczny.


#9

Polecana wyżej Krita umie eksportować do PNG


#10

Będę w niej działać i w Corelu :slight_smile: