Tworzenie muzyki


#1

Chciałbym nauczyć się tworzyć muzykę do gry, zarówno jakąś klasyczną (w sensie 8bitową) jak i jakąś która by była jak z prawdziwych instrumentów. Widziałem jakieś filmiki na yt z aplikacjami, które jednak były prezentowane jako aplikacja do miksowania dźwięków i ewentualnie drobnych przeróbek dźwięków (a mnie to kompletnie nie interesuje na tym poziomie, prędzej chciałbym wejść w jakieś tworzenie/komponowanie).

Zanim ktoś powie “do tego najlepsze byłyby prawdziwe instrumenty” to są 2 problemy

  1. Prawdziwym instrumentem do tworzenia muzyki 8bitowej w tym klasycznym stylu jest komputer z tego co mi wiadomo.
  2. Prawdziwych instrumentów jest naprawdę dużo, dodatkowo niektóre z nich zajmują bardzo dużo miejsca, a ich koszt często może być całkiem spory i zwyczajnie akurat nie mam żadnego z tych na zbyciu

Więc uznałem, że to czego potrzebuje to… program do tworzenia muzyki, troche pogooglałem, znalazłem słówko takie jak vst i 23149723489823489174 programów w cenie 200+zł za podstawkę zwykle bez opcji na wersje edukacyjną, jak już była to studencka lub po prostu troche tańsza co się mija z celem…

Dlatego chciałbym zapytać, czy ma ktoś jakiś program który tworzy “wirtualne instrumenty” i pozwala w miarę skutecznie to “skomponować” (i przy okazji stosunkowo łatwo) za darmo chociażby za darmo do celów niekomercyjnych?


#2

https://www.soundtrap.com/ wydaje mi się, że szukasz programu podobnego do tego - część opcji jest premium, ale na darmowej da się coś stworzyć (próbowałem, ale nie znam się na muzyce, więc nie siedziałem w tym za długo :stuck_out_tongue: )


#3

Program do komponowania muzyki na kompie nosi miano DAW (digital audio workstation). DAW’ów jest dużo przeróżnych…

  • FL Studio
  • Reaper
  • Ableton
  • Pro Tools

do wyboru do koloru, ja polecam FL Studio (sam używam), lub jeżeli szukasz czegoś tańszego to Reaper, ale do FL znajdziesz o wiele więcej materiałów na necie (tutki itp)

Co do VST z prawdziwymi instrumentami, to muszę Cię zmartwić, ale nie znajdziesz nic w dobrej jakości za darmo.

Wszystko rozbija się o pieniądze :smiley: Dobre produkty kosztują i słusznie.
Najtańszą opcją będzie chyba subskrypcja ComposerCloud od EastWesta (pamiętaj że $20 miesięcznie jest przy podpisaniu zobowiązania na rok) masz tam dostęp do tylu instrumentów VST, że ich nie przemielisz wszystkich nawet :smiley: A jakościowo to jest najwyższa półka.

Jeżeli dopiero zaczynasz to poczekaj z inwestycjami, ściągnij demko jakiegoś DAW i się pobaw :stuck_out_tongue:


#4

Słuchaj, nic prostszego, ściągasz DAW np. Reaper, do tego kilka darmowych syntezatorów VST i robisz w nich 8 bitową muzykę :). Perkusje i linię basów opierasz na basie syntetycznym, melodię na fajnym syntezatorku i tyle. Nie jest ci do tego potrzebny żaden instrument. Łap inspirację: https://www.youtube.com/watch?v=X8-bE8tNF6U
A tu są fajne synty: https://www.youtube.com/watch?v=FwMTnfSNx4A