Unity na linux - edytor

Poszukuję informacji o pracy w Unity na Linux. Znalazłem i zainstalowałem samo Unity na Ubuntu. Nawet machnąłem ręką że nie działa mi przeciąganie grafik do assets i muszę kopiować przez menadżer plików.
Ale nie działa mi otwieranie skryptów C# z poziomu Unity. Tzn pewnie brakuje edytora. I tutaj jest moje główne pytanie. Jakiego edytora użyć na Linux aby współpracował z Unity, chodzi oczywiście o podpowiadanie klas i metod.

Aktualizacja
Zainstalowałem MonoDevelop. Co prawda nie otwiera mi pliku po kliknięciu pomimo ustawienia w opcjach Unity, ale mało istotne. Za to martwi mnie co innego, nie podpowiada mi klas związanych z Unity. I to jest teraz ogromny problemem.

Visual Studio Code będzie lepszym wyborem

Dzięki, zadziałało po ściągnięciu. Tylko nie wiem czy na to potrzeba jakiejś licencji.

Wcześniej instalowałem wcześniejszą wersję Unity. Potem zainstalowałem nowszą ale z kolei MonoDevelop przestał się uruchamiać. Ale VSC rozwiązało problem, trzeba było tylko wskazać w ustawieniach Unity plik ze skrótu i śmiga.

VSC jest free - nie trzeba licencji (tzn. jest udzielana wolna licencja)

Jest jeszcze IDE od jetbrains ale płatne -> Rider

Niby jest jeszcze opcja instalacji np. Windows 7/8.1/10 w np. virtual boxie i próbować z udostępnianiem plików projektu z systemu hosta tutaj linux. Sam tego nie próbowałem. Co prawda debuggowanie grafiki wtedy odpada ale w samym edytorze Unity jest taka funkcjonalność. Do samego programowania i debuggowania skryptów powinno być raczej ok.

O nie, virtual box to całkiem odpada. Równie dobrze mogę zainstalować sobie windowsa obok Linuxa. Albo postawić drugi komputer na biurku hehe
Jednak skoro udało się w miarę łatwo uruchomić najnowsze Unity 3D dla Linuxa z VSC to jestem usatysfakcjonowany. Teraz pozostaje tylko nauka i książki :slight_smile:

Ma ten plus że się używa VS ale jednak siedzi się na pingwinie, większa kontrola itp. Mam nadzieję że Unity w końcu ogarnie swój edytor na pingwina bo nie wyobrażam sobie używania dynamitu zwanym Windows 10 po końcu okresu wspierania Windows 7.

Dodam jeszcze że do VSC trzeba doinstalować extension o nazwie unity3d-pack czy jakoś tak. Dopiero wtedy podpowiada na tyle dobrze że programowanie to bułka z masłem :wink: