Unity na linux - edytor


#1

Poszukuję informacji o pracy w Unity na Linux. Znalazłem i zainstalowałem samo Unity na Ubuntu. Nawet machnąłem ręką że nie działa mi przeciąganie grafik do assets i muszę kopiować przez menadżer plików.
Ale nie działa mi otwieranie skryptów C# z poziomu Unity. Tzn pewnie brakuje edytora. I tutaj jest moje główne pytanie. Jakiego edytora użyć na Linux aby współpracował z Unity, chodzi oczywiście o podpowiadanie klas i metod.

Aktualizacja
Zainstalowałem MonoDevelop. Co prawda nie otwiera mi pliku po kliknięciu pomimo ustawienia w opcjach Unity, ale mało istotne. Za to martwi mnie co innego, nie podpowiada mi klas związanych z Unity. I to jest teraz ogromny problemem.


#2

Visual Studio Code będzie lepszym wyborem


#3

Dzięki, zadziałało po ściągnięciu. Tylko nie wiem czy na to potrzeba jakiejś licencji.

Wcześniej instalowałem wcześniejszą wersję Unity. Potem zainstalowałem nowszą ale z kolei MonoDevelop przestał się uruchamiać. Ale VSC rozwiązało problem, trzeba było tylko wskazać w ustawieniach Unity plik ze skrótu i śmiga.


#4

VSC jest free - nie trzeba licencji (tzn. jest udzielana wolna licencja)


#5

Jest jeszcze IDE od jetbrains ale płatne -> Rider

Niby jest jeszcze opcja instalacji np. Windows 7/8.1/10 w np. virtual boxie i próbować z udostępnianiem plików projektu z systemu hosta tutaj linux. Sam tego nie próbowałem. Co prawda debuggowanie grafiki wtedy odpada ale w samym edytorze Unity jest taka funkcjonalność. Do samego programowania i debuggowania skryptów powinno być raczej ok.


#6

O nie, virtual box to całkiem odpada. Równie dobrze mogę zainstalować sobie windowsa obok Linuxa. Albo postawić drugi komputer na biurku hehe
Jednak skoro udało się w miarę łatwo uruchomić najnowsze Unity 3D dla Linuxa z VSC to jestem usatysfakcjonowany. Teraz pozostaje tylko nauka i książki :slight_smile:


#7

Ma ten plus że się używa VS ale jednak siedzi się na pingwinie, większa kontrola itp. Mam nadzieję że Unity w końcu ogarnie swój edytor na pingwina bo nie wyobrażam sobie używania dynamitu zwanym Windows 10 po końcu okresu wspierania Windows 7.


#8

Dodam jeszcze że do VSC trzeba doinstalować extension o nazwie unity3d-pack czy jakoś tak. Dopiero wtedy podpowiada na tyle dobrze że programowanie to bułka z masłem :wink: