W jakich programach programują firmy

Jak w tytule. Chodzi mi o firmy np. Rockstar czy Valve. Zadaje to pytanie dlatego, że chce być (jak pewnie wszyscy na Gamedev’ie) programistą i ciekawi mnie jak to robią.

W takich samych jak wszyscy inni programiści. Najbardziej popularne IDE: Visual Studio, XCode, IntelliJ IDEA. Poza tym używane narzędzia są często kwestią personalną.
Poza IDE używane są wszelkiego rodzaju kontrola wersji: Perforce, SVN, Git itp.
Jakieś narzędzia do zarządzania zadaniami: Trello YouTrack, Asana, JIRA.

Przejrzyj ogłoszenia na Skillshot. To da Ci jakieś pojęcie z czego korzystają polskie firmy.

Warto dodać, że wiele firm korzysta też z własnych narzędzi. Napisanych tylko i wyłącznie do własnego, wewnętrznego użytku.
Są to różnego rodzaju edytory skrypów, map, narzędzia do debugowania itp.

A ja ostatnio przy remoncie lazienki zastanawialem sie w czym pisza teraz duze apki np biznesowe/magazynowe/sklepowe?
WPF? windows forms(od tego sie juz chyba odchodzi). Czy w takim np asp.net i przez przegladarke? Albo backend w jakims php/asp i front endowa apka w czym innym?

Frontend to zawsze trójca JavaScript + HTML + CSS, albo coś co się tranpiluje się do JS (TypeScript, CoffeeScript, ClojureScript) we frameworkach AngularJS i React.js.
Backend - tutaj wybór jest zdecydowanie większy. Od powoli umierającego PHP (frameworki Laravel, Symfony), przez Python (Django), Java, .NET (nie tylko C#, ale i F# [branża finansowa]) ASP.NET Core, Ruby on Rails, też JavaScript (dzięki NodeJS). Plus do tego jakiś SQL, albo jakiś framework obudowywujący bazę danych.

To juz sie nie robi apek desktopowych? Czy juz wyszstko jest na webie.
Glupie pytania ale zylem w jaskini ostanie 10 lat i nie bylem na biezaco :smiley:

Z tego co ja się orientuję to odchodzi się od aplikacji desktopowych. Oczywiście są branże gdzie przejście na web zajmie jeszcze dużo czasu bo na przykład w medycynie, w wewnętrznych oddziałach banków lub korporacji. Często jeszcze używa się aplikacji desktopowych jednak w dobie wszech obecnego jsa to i te aplikacje da się zrobić z użyciem Node.js i samego javascriptu. Ale jeżeli klient nie jest uparty i można się z nim dogadać to zazwyczaj doradza się aplikacje webowe. Są po prostu bardziej funkcjonalne.

Desktopowe pisze się już tylko w jednym przypadku: jako natywny klient dla rozwiązania cloud’owego (czyli tak czy siak uderza do jakiegoś serwera), gdy istotna jest wydajność, a nie mamy farmy serwerów do obliczeń rozproszonych, tylko wystarczy nam moc peceta czy Maca.
Taki kłopot dotyczy wszystkich rozwiązań cross-platformowych. Taki trade-off: albo chodzi wszędzie, ale średnio wydajnie, albo chodzi wydajnie, ale to nadal wymaga pisania dedykowanej apki natywnej.

A czy sa rozwiazania typu: front-end apka desktopowa np w WPF + jakis backend (nie koniecznie asp net) i do tego apka mobilna (okrojona wersje desktopowa).
W sumie taki orange to tez ma ten wewnetrzny system (u sprzedawcow) na webie jak sie nie myle.
Albo np taka Optima comarchu (chyba najgorszy program jaki moze istniec) - czy to nie jest napisane w c# przypadkiem i windows forms?
Chcialem sobie w wolenj chwili cos napisac ale niemoge sie zdecydowac w czym, tyle tego jest… kiedys bylo latwiej :smiley:

Obecnie chyba już każdy język pozwala na tworzenie aplikacji desktopowych. Nawet JavaScript ma swój framework Electron. Tak naprawdę należy to dobrać do wymagań. Musisz pierw sobie wymyślić co chcesz napisać a dopiero potem dobrać rozwiązanie do wymagań.

Czy wogole ktos jeszcze pisze w asp.net/core itp? Myslalem zeby zrobic w asp w c# bo php nie nawidze a java jakos mi nie podchodzi chociaz dal bym rade napisac. Chociaz python albo ruby on rails jest tez rozwiazaniem.
Chodzi mi o skalowanie w przyszlosci. np zaczalbym z mala apka z potencjalem do rozrostu w kierunku enterprise.

Dajmy na to przyklad (gdzies tam z glowy podczas remontow): Jest to czysto teoretyczne z ciekawosci.

Backend to prosty REST itp witryny + dodatkowo musialby robic obliczenia na podstawie danych wejsciowych,
np obiekt A + obiekt B -> dadza obiekt C. A B i C to ten sam typ danych tylko C byloby jakby mixem A i B w zaleznosci od innych czynnikow jakby mutacja, zalozmy ze kazdy obiekt zawiera (string name, int id, i array int[] np z 1000 elementow). dane obiektow A, B, C itp znajdowalyby sie w bazie danych i “ewoluowaly” by w czasie dla kazdego elementu z tablicy. Np. A 2 dni wczesniej bylo by inne niz dzisiaj -> oczywiscie “ewoluowaly” by na podstawie jakeigos tam z gory ustalonego kodu/algorytmu. Nie musi byc to w czasie rzeczywistym ale np raz na godzine.
Co wybrac zeby to obsluzyc. bo jak np mam 10 front endow odbierajacych przy logowaniu dane konkretnego obiektu i refresh co jakis czas(np co 1-5min), albo jakish push service ze obiekt “wyewoluowal” i update na front-endzie, plus “ewolucja” co np godzine na serverze to nie jest duze obciazenie i latwo to obsluzyc. a co w przypadku np. 1mln front-endow i co za tym idzie minimum 1mln obiektow na serwerze. albo 10mln… 100mln…

Czy poprostu dobry server wystarczy a reszte mozna sobie w tych czasach robic na czym sie tylko chce :smiley:
Czy juz w skrajnych przypadkach milionow uzytkownikow -> c++ itp.

To jest czysta teoria i ciekawosc zeby mi nikt nie zaczal pisac jakis tekstow typu nie dasz rady nei zaczynaj :smiley: poprstu chce sie dowiedziec jak to sie robi w naszych czasach.
dzieki

A czy sa rozwiazania typu: front-end apka desktopowa np w WPF + jakis backend (nie koniecznie asp net) i do tego apka mobilna (okrojona wersje desktopowa).

Oczywiście. Frontendem jest wszystko to co jest lżejszym klientem, czyli udostępnia dane pobrane z serwera - backendu. Przykładem jest np. Evernote. Ma apki klienckie (frontend) na różne platformy: Windows (napisany pierwotnie w C# WinFormsach, a potem przepisali do C++ ze względu na optymalizację), Android, iOS, wersje przeglądarkowe. A backendem jest serwer który trzyma wszystkie dane.

Czy wogole ktos jeszcze pisze w asp.net/core itp?

Oczywiście. Core jest nowszym, coraz częściej wykorzystywanym standardem.

Czy juz w skrajnych przypadkach milionow uzytkownikow -> c++ itp.

Facebook jednie na PHP - da się we wszystkim.
Problemy rozwiązuje się, gdy się pojawiają.

Przedwczesna optymalizacja jest źródłem wszelkiego zła – Donald Knuth

Z tego co wiem to facebook ma “swojego php” hack i swoj wlasny hip-hop. ale tak daleko nie siegam z planami i rozmyslaniem :smiley:

To napisze sobie cos malego w asp. c# jest przyjemny w pisaniu (przynajmniej dla mnie).

cytat bardzo trafiony :smiley:
dzieki