W jakich programach programują firmy


#1

Jak w tytule. Chodzi mi o firmy np. Rockstar czy Valve. Zadaje to pytanie dlatego, że chce być (jak pewnie wszyscy na Gamedev’ie) programistą i ciekawi mnie jak to robią.


#2

W takich samych jak wszyscy inni programiści. Najbardziej popularne IDE: Visual Studio, XCode, IntelliJ IDEA. Poza tym używane narzędzia są często kwestią personalną.
Poza IDE używane są wszelkiego rodzaju kontrola wersji: Perforce, SVN, Git itp.
Jakieś narzędzia do zarządzania zadaniami: Trello YouTrack, Asana, JIRA.

Przejrzyj ogłoszenia na Skillshot. To da Ci jakieś pojęcie z czego korzystają polskie firmy.


#3

Warto dodać, że wiele firm korzysta też z własnych narzędzi. Napisanych tylko i wyłącznie do własnego, wewnętrznego użytku.
Są to różnego rodzaju edytory skrypów, map, narzędzia do debugowania itp.


#4

A ja ostatnio przy remoncie lazienki zastanawialem sie w czym pisza teraz duze apki np biznesowe/magazynowe/sklepowe?
WPF? windows forms(od tego sie juz chyba odchodzi). Czy w takim np asp.net i przez przegladarke? Albo backend w jakims php/asp i front endowa apka w czym innym?


#5

Frontend to zawsze trójca JavaScript + HTML + CSS, albo coś co się tranpiluje się do JS (TypeScript, CoffeeScript, ClojureScript) we frameworkach AngularJS i React.js.
Backend - tutaj wybór jest zdecydowanie większy. Od powoli umierającego PHP (frameworki Laravel, Symfony), przez Python (Django), Java, .NET (nie tylko C#, ale i F# [branża finansowa]) ASP.NET Core, Ruby on Rails, też JavaScript (dzięki NodeJS). Plus do tego jakiś SQL, albo jakiś framework obudowywujący bazę danych.


#6

To juz sie nie robi apek desktopowych? Czy juz wyszstko jest na webie.
Glupie pytania ale zylem w jaskini ostanie 10 lat i nie bylem na biezaco :smiley:


#7

Z tego co ja się orientuję to odchodzi się od aplikacji desktopowych. Oczywiście są branże gdzie przejście na web zajmie jeszcze dużo czasu bo na przykład w medycynie, w wewnętrznych oddziałach banków lub korporacji. Często jeszcze używa się aplikacji desktopowych jednak w dobie wszech obecnego jsa to i te aplikacje da się zrobić z użyciem Node.js i samego javascriptu. Ale jeżeli klient nie jest uparty i można się z nim dogadać to zazwyczaj doradza się aplikacje webowe. Są po prostu bardziej funkcjonalne.


#8

Desktopowe pisze się już tylko w jednym przypadku: jako natywny klient dla rozwiązania cloud’owego (czyli tak czy siak uderza do jakiegoś serwera), gdy istotna jest wydajność, a nie mamy farmy serwerów do obliczeń rozproszonych, tylko wystarczy nam moc peceta czy Maca.
Taki kłopot dotyczy wszystkich rozwiązań cross-platformowych. Taki trade-off: albo chodzi wszędzie, ale średnio wydajnie, albo chodzi wydajnie, ale to nadal wymaga pisania dedykowanej apki natywnej.


#9

A czy sa rozwiazania typu: front-end apka desktopowa np w WPF + jakis backend (nie koniecznie asp net) i do tego apka mobilna (okrojona wersje desktopowa).
W sumie taki orange to tez ma ten wewnetrzny system (u sprzedawcow) na webie jak sie nie myle.
Albo np taka Optima comarchu (chyba najgorszy program jaki moze istniec) - czy to nie jest napisane w c# przypadkiem i windows forms?
Chcialem sobie w wolenj chwili cos napisac ale niemoge sie zdecydowac w czym, tyle tego jest… kiedys bylo latwiej :smiley:


#10

Obecnie chyba już każdy język pozwala na tworzenie aplikacji desktopowych. Nawet JavaScript ma swój framework Electron. Tak naprawdę należy to dobrać do wymagań. Musisz pierw sobie wymyślić co chcesz napisać a dopiero potem dobrać rozwiązanie do wymagań.


#11

Czy wogole ktos jeszcze pisze w asp.net/core itp? Myslalem zeby zrobic w asp w c# bo php nie nawidze a java jakos mi nie podchodzi chociaz dal bym rade napisac. Chociaz python albo ruby on rails jest tez rozwiazaniem.
Chodzi mi o skalowanie w przyszlosci. np zaczalbym z mala apka z potencjalem do rozrostu w kierunku enterprise.

Dajmy na to przyklad (gdzies tam z glowy podczas remontow): Jest to czysto teoretyczne z ciekawosci.

Backend to prosty REST itp witryny + dodatkowo musialby robic obliczenia na podstawie danych wejsciowych,
np obiekt A + obiekt B -> dadza obiekt C. A B i C to ten sam typ danych tylko C byloby jakby mixem A i B w zaleznosci od innych czynnikow jakby mutacja, zalozmy ze kazdy obiekt zawiera (string name, int id, i array int[] np z 1000 elementow). dane obiektow A, B, C itp znajdowalyby sie w bazie danych i “ewoluowaly” by w czasie dla kazdego elementu z tablicy. Np. A 2 dni wczesniej bylo by inne niz dzisiaj -> oczywiscie “ewoluowaly” by na podstawie jakeigos tam z gory ustalonego kodu/algorytmu. Nie musi byc to w czasie rzeczywistym ale np raz na godzine.
Co wybrac zeby to obsluzyc. bo jak np mam 10 front endow odbierajacych przy logowaniu dane konkretnego obiektu i refresh co jakis czas(np co 1-5min), albo jakish push service ze obiekt “wyewoluowal” i update na front-endzie, plus “ewolucja” co np godzine na serverze to nie jest duze obciazenie i latwo to obsluzyc. a co w przypadku np. 1mln front-endow i co za tym idzie minimum 1mln obiektow na serwerze. albo 10mln… 100mln…

Czy poprostu dobry server wystarczy a reszte mozna sobie w tych czasach robic na czym sie tylko chce :smiley:
Czy juz w skrajnych przypadkach milionow uzytkownikow -> c++ itp.

To jest czysta teoria i ciekawosc zeby mi nikt nie zaczal pisac jakis tekstow typu nie dasz rady nei zaczynaj :smiley: poprstu chce sie dowiedziec jak to sie robi w naszych czasach.
dzieki


#12

A czy sa rozwiazania typu: front-end apka desktopowa np w WPF + jakis backend (nie koniecznie asp net) i do tego apka mobilna (okrojona wersje desktopowa).

Oczywiście. Frontendem jest wszystko to co jest lżejszym klientem, czyli udostępnia dane pobrane z serwera - backendu. Przykładem jest np. Evernote. Ma apki klienckie (frontend) na różne platformy: Windows (napisany pierwotnie w C# WinFormsach, a potem przepisali do C++ ze względu na optymalizację), Android, iOS, wersje przeglądarkowe. A backendem jest serwer który trzyma wszystkie dane.

Czy wogole ktos jeszcze pisze w asp.net/core itp?

Oczywiście. Core jest nowszym, coraz częściej wykorzystywanym standardem.

Czy juz w skrajnych przypadkach milionow uzytkownikow -> c++ itp.

Facebook jednie na PHP - da się we wszystkim.
Problemy rozwiązuje się, gdy się pojawiają.

Przedwczesna optymalizacja jest źródłem wszelkiego zła – Donald Knuth


#13

Z tego co wiem to facebook ma “swojego php” hack i swoj wlasny hip-hop. ale tak daleko nie siegam z planami i rozmyslaniem :smiley:

To napisze sobie cos malego w asp. c# jest przyjemny w pisaniu (przynajmniej dla mnie).

cytat bardzo trafiony :smiley:
dzieki