Wspólny projekt czyli darmowe kursy, artykuły o tworzeniu gier i tematy pokrewne

książka
game-design
projektowanie-gier
gamedev

Napisałem jedynie odpowiedź w innym artykule Kurs dla początkujących Game Developerów 2D ale tak się zastanawiam czy nie może z tego powstać ciekawy projekt, zapraszam więc tutaj do dyskusji.

Czy nie można by zrobić serwisu z artykułami, linkami do filmów redaktorów, gdzie każdy kto posiada wiedzę mógłby napisać artykuł ze swojej dziedziny, dodatkowo dać link do swojego filmu, kanału YT. Wtedy taka strona była by skarbnicą wiedzy na temat tworzenia gier, coś w stylu Wiki.

Użytkownicy forum tworzą tematy o tym że mają zamiar lub już tworzą jakieś kursy na temat tworzenia gier ale wydaje mi się że to ma małą siłę przebicia i rozbija się na wiele stron, które trudno znaleźć, potrzeba sporo czasu lub sporego nakładu finansowego aby zareklamować.

Taki konkretny serwis posiadający wiele kategorii związanych z tworzeniem gier ma ogromną siłę przebicia. Mam spore doświadczenie w SEO, znam aktualne trendy Google, więc to dodatkowy plus dla reklamy serwisu.

Mam kilka serwerów VPS więc mogę na jednym udostępnić pod taki projekt miejsce. Mogę dać też domenę. Nie musi to być Wordpress mogę szybko napisać dla takiego projektu dedykowany system. Takie dedykowane systemy są zdecydowanie lepsze od gotowców gdzie dodanie nowej funkcjonalności wymaga sporo pracy.

Jak już było by trochę kontentu i zaczęła by się konkretna odwiedzalność można by zacząć szukać sponsorów, na reklamy np. gier/sprzętu. Autorzy dostawali by % za udział w projekcie.

Co sądzicie o takim wspólnym projekcie. Czy ktoś byłby chętny?

Raczej nie ma sensu w epoce Unity. Jeśli chodzi o materiały dla początkujących czy średnio zaawansowanych to takie Unity już ma: dokumentacja i tutorial’e Unity dostępne na oficjalnej stronie, od “elementów silnika” po “jak zrobić grę, krok po kroku”. Materiały bardzo dobrej jakości, pisane przez profesjonalistów.

Jeśli myślisz o poziomie powyżej średnio zaawansowany to taka wiedza też jest tylko dostępna za jakimś Paywallem czy to książka czy zaawansowany profesjonalny kurs. To równie prosto znaleźć z użyciem Google.

Więc zasadnicze pytanie to czym się chciałbyś wyróżnić od tego co już jest dostępne?

Popełnię tam duży wpis o tym jak rekrutować ludzi do zespołu i jak w ogóle zakładać taki zespół. i będę go linkował pod większością postów typu “szukam ludzi…” :slight_smile:

Chyba zacznę wolną chwilą pisać taki system i się zobaczy czy pomysł był trafiony.

Zastanawiam się nad nazwą dla takiego serwisu, czy przedstawicie może jakieś swoje propozycje na ciekawą nazwę, którą można by równeż wykorzystać na domenę.

Nie wiem, to się wypowiem.

• Miejsc do zdobywania wiedzy nigdy za wiele.
  • Jeżeli serwis oferowałby dobre wyszukiwanie i filtrowanie contentu. Super. Trochę faktycznie brakuje miejsca, które byłoby połączeniem Stocka ( potrzebuje wiedzy, rozwiązania na danym konkretny temat ) z blogiem, kursem.

Problem, jaki widzę, jest taki - większość osób planujących stworzyć kurs, tworzy kolejny kurs typu “zrób własny bieda platformer czy tam shmap”. Nic dziwnego, że to nie ma siły przebicia skoro konkurencja w tym temacie jest na prawdę duża, a często oferowany jest kurs pdf gdzie darmowych kursów video masz jak mrówków. W tym po polsku.

Pomysł na serwis zbiorczy jest na prawdę ok i jeżeli serwis oferowałby content dla minimum średnio-zaawansowanych, to chętnie bym regularnie go odwiedzał. A przy dużej jakości być może nawet subskrybował ( w sensie, że odpłatnie. Patronite czy inny tam ).

W sensie - jeżeli ktoś zadba o jakość materiałów to super. Jeżeli jednak ma to zostać ścianą reklamową… to w zasadzie jest funkcjonalność wujka google. Co gorzej, z kursami dla początkujących jest tak, że ile razy jakaś osoba będzie zainteresowana takim kursem ? Raz. To mało by generować ruch nadający serwisowi sens. Bardzo chętnie przeczytałbym art na temat rekrutacji, natomiast za kolejne “pierwsze kroki” szczerze podziękuje. Podejrzewam, że tak samo ma większość osób, które wchodzą na to forum.

Na nazwę daj Gamedev + cośtam.

IndieGameDevs? Blog promujący niezależnych twórców gier, muzyki, grafiki itd. Artyści pisząc tutorial czy też artykuł ze swojej dziedziny z automatu by się promowali. Ogólnie często chodzi też o kontakty do muzyka, grafika lub grupy, która coś tworzy i taka strona, która by to ułatwiała będzie pożądana.
Także ciekawe nowinki techniczne, testy i porównania były by na miejscu.

No więc przysiadłem do tematu i zrobiłem zarys Portalu Indie Game Devs jak sobie wyobrażam że mógłby wyglądać. Graficy mogą promować swoje prace, programiści mogą zakładać blog oraz forum dla projektu gry. Autorzy poradników mogą pisać. Muzycy też mogą prezentować swoje prace, scenarzyści tym bardziej jako blog lub felietony. http://indiegamedevs.pl/ zapraszam do rejestracji, zakładnia profili, blogów, prezentowania swoich prac. Oraz do wypowiadania się na forum http://indiegamedevs.pl/forum/oficjalne-forum-indiegamedevs,1 A użytkownik potrzebujący treści związanych z tworzeniem gier niezależnych znajdzie to wszystko w 1 miejscu.

No więc, czy mogę liczyć na jakiś feedback czy to się przyda, warto poświęcić temu czas czy teraz widać że dla Was to lipa i niepotrzebnie zmarnowałem swój czas :wink:

Dałem już niewielki feedback na disco ale chętnie powtórzę.
Skup się na danym targecie i poziomie nie powielaj tego co nie potrzebne ( podstawy podstaw ) a jest w innych miejscach.
Niech poziomem wyjściowym omawianych zagadnień będzie średnio zaawansowany.
Chyba że tyczy się to rzeczy niszowych czy nowości.
Grunt to też porządek systematyka i tagi.
Odpuścił bym sobie katalogowanie narzędzi i programów bo wszystkich, podstawowych źródeł darmowych assetow itp.
Na pewno na plus były by wywiady ale wiadomo od tego trzeba mieć ludzi.

Cześć,

Na ten moment jest tak - pierwsze wrażenie fatalne, bo na stronie głównej trzeba przewijać te nijakie obrazki by zobaczyć aktualną treść. Dodawanie stron nie działa, nie ma też info jak dodać artykuł ( jeżeli w ogóle można ). Może działa, ale jeżeli tak to jest to mocno nieintuicyjne.

I tak jak wyżej - podobnych miejsc jest dużo, a żeby miało to sens i wzbudzało zainteresowanie to trzeba zaoferować coś wyjątkowego. Nastawienie na bardziej zaawansowane treści może być czymś wyjątkowym. Ogólnie raczej sugerowałbym, aby portal oferował usługę odnoszącą do artykułów zamieszczonych w innych miejscach. Na to, że ktoś będzie tworzył treść na niszowym, początkującym, serwisie raczej bym nie liczył.

Pisałem na szybko w 2 dni więc nie byłem w stanie ogarnąć wszystkiego, chciałem jedynie zrobić zarys jak to może wyglądać i zebrać jakiś feedback jak to powinno wyglądać docelowo.

Ewentualnie może nawiązać jakąś współprace jeśli ktoś zobaczy w tym potencjał.

Każda uwaga na wagę złota, ale zrobienie szkicu a funkcjonalnego serwisu nie idzie w parze gdy ma się tylko 2 rączki.

Najważniejszy feedback dla mnie jaki odczytuję z wypowiedzi i zainteresowania to czy warto temu projektowi poświęcać czas.

kolejne pie#d#lenie o pie#d#leniu,
rób zawartość (artykuły jakie sam oczekujesz) a serwis po drodze sam się zrobi

Wydaje mi się, że potrzeba redaktora do artykułów, newsów itp. najpilniej bo lipa będzie. Jak pojawi się coś ciekawego do poczytania, newsy o grach, sprzęcie itd. to ludzie się zainteresują, będą komentować i dyskutować (następna rzecz moderacja). Tak naprawdę taka strona to ogromne przedsięwzięcie i najpierw trzeba to dobrze zaplanować. Większość z nas na forum jest już zaangażowana we własne projekty i ciężko jest znaleźć czas (ochotę troszkę też) na kolejny projekt. Spróbuj pisać mejle do ludzi zajmujących się tekstem. Widziałem kilku tu na forum i może ktoś będzie w stanie pomóc. Postaram się też jakoś pomóc jeśli będę w stanie, bo wg. mnie to ma sens.

Dzięki @WhiteDot za te słowa :wink: to daje motywację do działania. Sam jestem zaangażowany w pisanie gry ale mimo to przysiadłem do tematu i uruchomiłem ten projekt bo wydaje mi się że taki serwis ma rację bytu i mógłby zaistnieć. Brakuje funkcjonalności komentowania o której piszesz, ale jutro do tego przysiądę i może uda mi się zrobić dla artykułów, postów i galerii.

Myślę, że to, co w tym momencie może pomóc temu serwisowi, to możliwość dodawania i reklamowania różnych źródeł spoza serwisu, jak choćby kanały na YT. Jeśli zdecydujesz się celować w średniozaawansowane i zaawansowane źródła, to zbiór tego typu darmowych poradników / kursów byłby jak dla mnie bardzo cenny (o tym mówili też moi przedmówcy). Podoba mi się też to, że łączymy ideę bazy informacji z formą bloga i forum. Uważam że ma to potencjał, choć również całkowicie się zgadzam z @WhiteDot jeśli chodzi o to ile czasu i energii trzeba jeszcze poświęcić, aby to stało się i nie przestało być atrakcyjne.