Wydać grę za darmo czy lepiej ją sprzedać?


#1

Zastanówmy się czy lepiej jest wydać grę za darmo czy ją sprzedawać?
Każdy normalny człowiek pomyśli, że lepiej jest coś sprzedać niż rozdać za darmo bo przecież z czegoś trzeba żyć, i to jest dobre nastawienie według mnie. Jeżeli poziom wykonania gry pozwala na jej sprzedaż, jeżeli wiemy, że ludzie za to zapłacą to ją sprzedajmy. Jeżeli mamy cienką grę to wydajmy ją za darmo, może się rozejdzie po graczach i będzie fun. Możemy też zastosować trzecią opcję, mieć dobrą grę i rozdać ją za darmo, wtedy zdobędziemy wielką sławę a nasze studio zostanie wykupione przez wielkiego producenta i dołączymy w przyszłości do wielkiej i bogatej rodziny developerów z najwyższej półki.

Podsumowanie, sprzedawajmy grę tylko wtedy jeżeli jest naprawdę dobra i wymaga wielkich nakładów pracy które musimy ponieść. Oddajmy grę za darmo jeżeli jest mierna lub jeżeli jest dobra i chcemy uzyskać tylko sławę i promocję. Ludzie jak mają do wyboru aby zapłacić 5 zł za grę lub dostać ją za darmo to wybiorą tę darmową, dlatego taki system jak darmowa gra z mikropłatnościami jest tak popularny.

A Wy wydacie grę za darmo, za darmo z mikropłatnościami czy może będziecie od razu ją sprzedawać?


#2

mikropłatności wymagają jeszcze utrzymywania serwera i … to jest jeszcze kolejna rzecz,którą warto rozważać przy decyzji.

Można próbować rozproszonych serwerów, ale jakieś trzeba mieć jeśli gra tego wymaga.


#3

Nie zgodzę z tobą, bo jest wiele systemów które robią to za darmo, a jedyne opłaty to prowizja w wysokości kilku % (w zależności od serwisu) od dokonywanych transakcji.

PC:
Po drugie trzeba zwrócić uwagę na platformę na którą jest wydawana gra. Jeżeli jest to platforma desktopowa to musimy niestety zrezygnować z reklam (ze względów prawnych, ponoć jest na to ustawa, ale nigdy jej nie znalazłem), możemy użyć także mikropłatności w darmowych aplikacjach, tylko trzeba dobrze je zastosować. Trzeba je zastosować tak by płatności pomogły w przechodzeniu gry, ale nie były przymusem.

PLATFORMA MOBILNA:
Tutaj polecam użyć wyłącznie reklam, ale nie tak aby wk******y graczy :wink:
Można też wypuścić wersje light pozbawiona niektórych atrakcyjnych funkcji, ale darmową. I do tego dołączyć wersję pełną z wszystkimi funkcjami ale płatną. Tak naprawdę warto postawić się na miejscu gracza, chyba nikt nie lubi jak co 2 minuty wyskakują nam reklamy. A jeszcze jedno, jeżeli chcemy sprzedać apke to musimy mieć firme, a to oznacza ZUS i dodatkowe koszty. Dlatego na początku swojej kariery polecam stosować reklamy i odprowadzać podatki jako z innego źródła, ale najlepiej poprosić o indywidualną interpretację podatkową i na jej podstawie odprowadzać podatki i wtedy w razie jakiś nieprawidłowości, mogą nas cmoknąc w … :wink:


#4

Nie zrobiłem jeszcze niczego za co chciałbym pieniądze :wave: