Wydanie gry na steam- osoba prywatna, podatki

Na początku chciałbym przeprosić bo pewnie gdzieś ta informacja jest, pewnie i na samym Steam, ale naczytałem się dziś masę sprzecznych informacji, z czego pewnie połowa może być nieaktualna sądząc po datach.
W czasie wolnym piszę sobie grę w UE4, która już od dawna chodzi mi po głowie i miło byłoby ją zaprezentować światu, a nawet zarobić parę złotych. Jednak mam mętlik w głowie, jeśli chodzi o formalności.
Czy aby na pewno mogę wydać grę jako osoba prywatna i odprowadzić podatek od tego co może zarobię/wpłynie mi na konto, w pit-37(jestem zwykłym pracownikiem, ale widziałem pit 36 występował w odpowiedziach, nie wiem do czego miałby służyć) jako inne źródła. Czy jest to jak ze sprzedażą na app store lub reklam admob/adsense, gdzie od tego co wpłynie na konto odprowadzam podatek i wpisuję to w pit jako inne źródła?
Wszędzie praktycznie w kontekście steam znajduję odpowiedzi dla ludzi z zarejestrowaną działalnościa, bo mowa najczęściej o rozliczaniu VAT.
Z góry dziękuję za pomoc.

Ja wyczytałem, że jeżeli przychód z jakiejś działalności w którymkolwiek miesiącu roku rozliczeniowego przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia (czyli około 1k) to musisz zarejestrować działalność gospodarczą w takiej bądź innej formie.

Z tego co wyczytałem to nie ma znaczenia czy co miesiąc są dochody, ale czy aktywnie działa się w kierunku uzyskania tego dochodu. Coś w rodzaju, jak masz słup ogłoszeniowy z numerem telefonu żeby zadzwonili chętni i wrzucili reklamę, to nie działasz aktywie również reklamując swój słup, nie chodzisz po firmach by oferować im reklamę, więc jest po prostu podatek dochodowy, chyba z praw majątkowych.
Ze zdobytych informacji wynika na razie, że pewnie mogę się czuć odprowadzając chyba już mniej bo nie 18% podatku od reklam w takiej aplikacji mobilnej na Android/IOS(tym bardziej, że np. wypłatę z AdMob/AdSense da się chyba odroczyć o 12 miesięcy, czyli raz do roku taka zbiorcza wypłata) oraz bez działalności IaP w IOS bo przekazuję/dzierżawię Apple prawa majątkowe. No ale właśnie jak to jest z tym Steam, czy tak samo bez działalności da się sprzedawać legalnie grę i odprowadzać podatek od tego co przyszło na konto wpisując w PIT w inne źródła. to jest ten zgryz, bo nigdzie odpowiedzi praktyków jeszcze nie znalazłem. Iść do doradcy podatkowego oczywiście można, ale sądząc po wcześniejszych kontaktach swoich i kolegów, często odpowiedź jest niekoniecznie precyzyjna bo trzeba trafić na osobę znającą się na temacie gier i związanej z tym praktyce podatkowej, co może nie być powszechne stąd liczę czyjeś doświadczenia w tym temacie.

Nie. Całkiem niedawno w prawie zaistniał twór działalność nierejestrowana. Jeżeli miesięczny przychód nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia, czyli coś koło 1 tyś zł, to rozliczasz to w ramach inne przychody.

Jeżeli kiedykolwiek zdarzy ci się w miesiącu przekroczyć ten próg, to masz obowiązek działalność zarejestrować ( i np. nie ma to znaczenia, że w następnych miesiącach zarabiałbyś 0.00 zł )

Podkreślam przychód.

Z tą nierejestrowaną działalnością to też nie do końca tak się tyczy tego przypadku. To coś bliższego wydania książki przez wydawcą, któremu przekazujesz w jakimś czasie swoją własność intelektualną i nie jesteś u niego na etacie czy czymś w tym rodzaju, tylko dostajesz procent np co miesiąc lub raz na kwartał. Więc tu nie o to chodzi, ale o wypowiedzenie się praktyków, którzy wydali gry na steam, nie mając działalności. Jak podchodzi do tego skarbówka.

spoko.

Jak będziesz jeszcze raz przeglądał artykuły w necie, to zwróć uwagę żeby były pisane po 30.04.2018.

Hej! :slight_smile:

Tak jak powyżej, nie przejmuj niczym się do momentu, gdy faktycznie przychód miesięczny nie będzie przekraczał połowy minimalnej krajowej. Do tego czasu rozliczysz wszystko w ramach innych źródeł dochodu w PIT-36 na koniec roku. Należy pamiętać, że dochody z zagranicy są często opodatkowane i żeby uniknąć podwójnego opodatkowania składasz W-8BEN za granicą i PIT/ZG tutaj - doczytasz przed składaniem PIT lub wytłumaczysz komuś, kto będzie za Ciebie rozliczał PIT za grosze.

Jeśli przekroczysz próg i do tego masz stabilną pracę, możesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą (nawet bez wychodzenia z domu, masz bodajże do dwóch tygodni czasu) bez żadnych kosztów, zgłaszając, że chcesz skorzystać z ulgi na start i wtedy zapłacisz dokładnie tylko 362,34 zł składki - przy czym Twój dochód z gry jest już ponad 1k, więc nie masz żadnych problemów (można też założyć d.g. np. 2. dnia danego miesiąca i wtedy pierwszy miesiąc nie jest oskładkowany przez ZUS, bo musi minąć pełny miesiąc, ale pamiętaj o przekroczeniu progu).

Dochód z gry prawdopodobnie nie będzie utrzymywał się na stałym poziomie (chociaż oczywiście wszyscy Ci tego życzymy!), ale to też nie jest problem - zamykasz działalność lub wydajesz następną grę zrobioną dzięki zarobionym pieniądzom i rozkręcasz interes :wink:

7dni

a i sprawdziłem, obecnie jest 1300 zł

Dokładnie @W_P, pisałem w locie, więc dzięki za doprecyzowanie! :wink:

jeszcze drobny niuans.

W przypadku otwarcia i zamknięcia działalności traci się prawo do ulgi przy otwieraniu następnej działalności jeżeli nie minie 60m-cy.

a i jeszcze - jeżeli jednocześnie pracuje się na etat, to w ramach działalności ( odrębnej ) również płaci się tylko składkę zdrowotną.

Widzicie, chodzi o to, żeby nie przepłacać. Jak wiadomo z grami czy na przykład YT bywa różnie jeśli chodzi o przychody. Składki są bardzo duże i na przykład w grudniu można znacznie przekroczyć ten tysiąc złotych. Jednak do rzeczy, nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu i w tym przypadku również. Dlatego też piszę o potrzebie posłuchania praktyków, którzy nie mają działalności a ten dochód rozliczają w pit 36/37(nie jestem pewien czy jeszcze nie ZG) w pozycji inne. Jeśli będziesz traktował swoje przychody z tytułu zarobku z gier jako tą małą działalność gospodarczą to już przed skarbówką nie wybrniesz i jak będzie przekroczenie, trzeba będzie płacić wszystkie składki i podatki, choćbyś się dowiedział później, że jednak wystarczy te 18% i wpis w pozycji inne. Jak widać pomimo skończenia również 5 lat studiów ekonomicznych nadal nic nie wiem, bo takie niejasne mamy przepisy, więc może jeszcze odezwie się praktyk, który traktuje swoje dochody jak autor powieści i nie rejestruje działalności z tytułu takich przychodów. Mimo wszystko dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Przyznaj się.

Jesteś z fiskusa i szukasz takich, co unikają płacenia podatków :smiley:

Nie, kolejny korpo klepacz apek biznesowych, ale nawet mam dwóch znajomych całkiem wysoko w skarbówce i w sumie nawet oni nie bardzo wiedzą :slight_smile: Pytam dlatego, że pośrednio samemu deklaruje się podejście do tego rozliczania i właściwsze od bawienia się w firmę, jeśli po prostu wrzucam grę i nie ja jestem stroną sprzedającą tylko udzielam licencji na sprzedaż mojej własności intelektualnej steamowi to trafniejszym podejściem wydaje mi się po prostu płacenie od przelewu na konto w pit pozycja inne, procent zgodnie z progami. Tak jak to robią ludzie od mobilek, pit 36/37 i właśnie pozycja inne dla dochodów z reklamy i IaP z IOS bo na androidzie sprzedając chyba już trzeba działalność, ponieważ apple jest stroną transakcji w ich sklepie, a google nie.