Wydanie gry na steam. Podatki itd

Taka sytuacja, przykładowo:
Wydałem grę na steam i sprzedałem 10 000 szt. po 10E, czyli zarobiłem 100 000E, ale musze im oddać 30%.
Grę robiłem w unreal engine, czyli muszę im oddać 5% zysków.

Jak teraz policzyć zyski dla studia?
Czy takie obliczenia są poprawne:
100 000E/1,23= 81 300,81E (tyle zostaje po odliczeniu Vat 23%)
81 300,81E*0,65= 52 845,52E (tyle zostaje po odliczeniu prowizji steam i UE)

Dobrze policzone czy jakoś inaczej należy to obliczyć?

Podpinam się pod pytanie, też mnie to ciekawi (planuję wydać grę na steam).
Wydaje mi się, że swoją działkę Steam odciąga od razu, więc dostajesz przelew pomniejszony o ich dolę.

Niech się wypowie ktoś kto wydał (najlepiej UE4)

10 000 szt. po 10E, czyli zarobiłem 100 000E,

to nie zarobek a obrót, zarobek to powiedzmy że to co zostanie Ci w kieszeni
jeśli prowizja wynosi 5%

to jeśli Steam nie ma VAT 0% to faktycznie 23% należy od tego odjąć

następnie musisz zapłacić od tego co zostanie podatek 19%

i to co zostanie by był Twój zarobek, no chyba że masz inne koszty to inaczej …

Czyli ile mi zostanie wg. tego co napisałem?
Najpierw odliczamy podatki czy prowizje?

Wg mnie kolejność rozliczania to:
-Odliczamy 23% VAT od sprzedaży gry steamowi,
-Następnie odliczamy 30% prowizji dla steam,
-Od tej samej kwoty co odliczaliśmy prowizję dla steam odliczamy prowizję dla UE (i innych o ile istnieją),
-Dopiero od tego co nam wyszło odliczamy podatek (chyba) dochodowy 19%,

No wydaje mi się to logiczne, ale żyjemy w PL, gdzie nie wszystko jest logiczne :smiley:.

Wychodzi (100 000/1,23)0.650.81= 42 804,87

100 000E to wartość brutto sprzedaży
jeśli od tej kwoty zapłacisz prowizję 5%
czyli zostaje 95 000 E
od tej kwoty płacisz 23% VAT
czyli zostaje 77 235,77 E
od tej kwoty płacisz podatek MINUS kwota wolna od podatku
orientacyjnie zostanie Ci 62 500 E

Do US odprowadzacz różnicę VATu należnego i naliczonego, czyli (VAT_z_zysku -VAT_z_kosztów) - jak wyjdzie dodatni to płacisz, jak ujemny to Ci zwracają.
Jak zarobiłeś 100K euro, to zainwestuj 200 pln w biuro rachunkowe. Aby wszyskie prowizje (steam) i licencje (Unreal) zliczyć do kosztów, musisz mieć na nie fakturę (jeśli podmioty są zagraniczne to będziesz musiał mieć międzynarodowy NIP. Chyba.) . Z początku na pewno nie będziesz VATowcem (i im dłużej tak zostanie tym lepiej). VAT odprowadzasz dopiero po przekroczeniu określonej stawki ( nie pamiętam ile, chyba 20k przychodzu miesięcznie ). Po czwarte - jak wspomniałem, nie cackaj się z tym, tylko wynajmij księgową. To naprawdę niewielkie pieniądze, a nerwów zaoszczędzisz mnóstwo.

No właśnie, wszyscy zakładają, że płaci się VAT, ale przecież na steam można również wydać jako osoba fizyczna. Wtedy płacimy PIT od tego co zostanie po rozliczeniu ze steamem i unrealem?

EDIT: anuluję pytanie, odpowiedziałeś na nie w innym wątku :smiley:

No dokładnie. Całą kwotę faktury - razem z VAT, wliczasz w koszt. BTW, jak piszesz w domu, to w koszt możesz wrzucić np.: rachunki za prąd ( ale musisz mieć umowę wynajmu, lub użyczenia ). Tak czy siak - jeśli czaszynasz na tym zarabiać, najlepiej pogadać z księgową.